Yeni toplumsal hareketler bağlamında siyasal iletişim süreçleri: Kültürel mücadele ve hegemonya arayışı
Political communication processes in the context of new social movements: Cultural struggle and the search for hegemony
- Tez No: 569907
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ SERHAT GÜNEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu çalışma, yeni toplumsal hareketler çerçevesinde“toplumsal değişim”sağlama mücadelesi veren ve hegemonya arayışı içerisinde bulunan toplulukları merkezine almaktadır. Çalışmanın amacı, mevcut politik ve kültürel hegemonya ile uyumlu hareket etmeyen toplumsal hareket gruplarının, girdikleri hegemonya arayışı bağlamındaki siyasal iletişim, kültürel üretim, söylem inşası ve medya kullanım biçimlerini / stratejilerini ortaya koymaktır. Tezin araştırma evreni katılımcı gözlem ve derinlemesine görüşme gibi veri toplama tekniklerini içeren saha çalışması etnometodolojisine yaslanırken, çeşitli aktivist pratiklerinin medyadaki ve kültürel çevredeki çıktılarının içeriksel analizi ile zenginleştirilerek yöntemsel bir bütünlük elde edilmeye çalışılmıştır. Tez çalışması neticesinde iki ana sonuca ulaşılmıştır. Bunlardan ilki, İnternet üzerinden örgütlenen ve harekete geçen yeni toplumsal hareketlerin dayandığı gevşek bağlılıkların yarattığı devamlılık sorununun; yoğun yüz yüze iletişime, çevrimdışı mobilizasyona ve çevrimiçi – çevrimdışı ortamlar arasındaki etkileşime verilen öncelik ile bertaraf edilebileceğidir. İkincisi ise, toplumsal hareket gruplarının uzun vadeli stratejilere dayanan hegemonya arayışı, kültürel mücadele ve toplumsal değişim hedefli pratiklerinin, bu toplulukların toplumsal hareketler sönümlendikten sonra bile sivil toplum içerisinde bir baskı grubu olarak yaşamlarını sürdürmelerini sağlayabildiğidir.
Özet (Çeviri)
This study focusses on the communities, which-in terms of new social movements-are in a struggle for“social change”and that are in search of hegemony. The aim of this study is to highlight the political communications, cultural productions, discourse construction and the methods/strategies of media use in the context of their search for hegemony that social movement groups, who do not abide by the current political and cultural hegemony, enter into. While the scope of the study is based upon a field study ethnomethodology that includes data collection techniques like participant observation and in-depth interview, the study has tried to achieve a methodological wholeness by enrichening the outputs of various activist practices in the media and cultural environment with contextual analysis. Two main conclusions were drawn from the study. The first of which is that the continuity problem caused by the loose ties on which the new social movements, which have been organized over the internet and which mobilize over the internet have been based, can be eliminated through extensive face to face communication, offline mobilization and the prioritization of the interaction between online and offline environments. The second is that the social movement groups' search for hegemony based on long term strategies, and the practices aimed at cultural struggle and social change can continue to exist as a pressure group within civil society even after the social movements of these communities have become extinguished.