Türkiye'de siyaset ve iletişim ilişkisinin değişimi: Seçim kampanyaları
The change of the relationship between politics and communication in Türkiye: Election campaigns
- Tez No: 1007047
- Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET HÜLÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Siyasal Bilimler, Journalism, History, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
Özet
Siyasal iletişim, toplumların siyasal sistemi, kültürel ve toplumsal yapıları, teknik ve teknolojik durumuna ve içinde bulunulan zaman dilimine göre değişen, gelişen bir olgudur. Bu değişimde etkili olan başat unsur, teknolojik gelişmedir. Daha özel olarak da, web temelli internet teknolojileridir. İnternet teknolojilerinin ikinci aşamasını oluşturan web 2.0 teknolojileri bu değişimin merkezindedir. Çalışmanın temel amacı, siyaset ve iletişim ilişkisindeki geçirdiği değişimin boyutlarını ve sonuçlarını Türkiye ve Türk siyasi tarihi özelinde incelemektir. Bu kapsamda odak, siyasal iletişim etkinliklerinin en önemli sürecini oluşturan, seçim kampanyalarıdır. Çalışma, Türkiye'de siyasal iletişim etkinliklerinin ya da en azından seçimler bağlamındaki çalışmaların ilk örneklerinin görüldüğü Osmanlı'nın son döneminden 2023 Milletvekili Genel Seçimime kadar olan zaman diliminde gerçekleştirilen genel seçim kampanyalarını kapsamaktadır. Bu çerçevede çalışmanın temel sorunsalı, Türkiye'de siyaset ve iletişim ilişkisinin seçim kampanyalarında nasıl gerçekleştiğidir. Çalışma, siyasal iletişimin üç temel unsuru olan, teknolojik, tarihsel ve toplumsal bağlamlar üzerinden yürütüldü. Siyaset bilimi ve siyaset sosyolojisi, iletişim ve tarih gibi disiplinlerden yararlanılarak, nitel araştırma yöntemi bağlamında betimsel analiz tekniği kullanıldı. Çalışmada elde edilen en genel bulgu, dünyanın geldiği nokta ve özellikle iletişim teknolojilerindeki yeniliklerin, siyasal iletişimdeki, dolayısıyla da seçim kampanyalarındaki siyasal süreçleri ve yapıları değiştirmesi, dönüştürmesidir. Bu değişim; siyasal sistemden seçim mevzuatına, siyasi partiden kamuoyu kavramına, medya-siyaset ilişkilerinden çok sayıdaki yeni kavrama kadar oldukça geniş bir skalada ve başlık altında ele alındı. Çalışma sonucunda, ortaya çıkan, gelişen yeni bilgi ve iletişim araçları, stratejileri, yöntem ve tekniklerle birlikte süreç içinde ortaya çıkan yeni kavramlar ve yapılar üzerinden değişimin boyutları ortaya konuldu. Sonuç olarak, seçim kampanyaları örneğinden hareketle siyaset ve iletişim arasındaki ilişkinin değişimini bütüncül bir bakış açısıyla ortaya koyuldu.
Özet (Çeviri)
Political communication is a phenomenon that changes and develops according to the political system, cultural and social structures, technical and technological status of societies and the current time period. The main factor affecting this change is technological development. More specifically, they are web-based internet technologies. Web 2.0 technologies, which constitute the second phase of internet technologies, are at the center of this change. The main purpose of the study is to examine the dimensions and consequences of the change in the relationship between politics and communication in terms of Türkiye and Turkish political history. In this context, the focus is on election campaigns, which constitute the most important process of political communication activities. The study covers the general election campaigns carried out in the period from the late Ottoman period, when the first examples of political communication activities or at least electoral studies were seen in Türkiye, to the 2023 Parliamentary General Elections. In this context, the main problem of the study is how the relationship between politics and communication takes place in election campaigns in Türkiye. The study was conducted on the three basic elements of political communication: technological, historical, and social contexts. Drawing on disciplines such as political science and political sociology, communication and history, the descriptive analysis technique was used in the context of qualitative research method. The most general finding of the study is that the current state of the world and especially innovations in communication technologies are changing and transforming the political processes and structures in political communication and therefore in election campaigns. This change was discussed on a very broad scale and under a wide range of headings, from the political system to election legislation, from political parties to the concept of public opinion, from media-politics relations to many new concepts. As a result of the study, the dimensions of change were revealed through the new concepts and structures that emerged in the process, along with the new information and communication tools, strategies, methods and techniques that emerged. As a result, the changing relationship between politics and communication was presented from a holistic perspective, using the example of election campaigns.