As a dividend yield investment strategy 'Dogs of Dow' in Istanbul Stock Market
Bir temettü verimliliği stratejisi olarak 'Dogs of Dow' Borsa İstanbul uygulaması
  1. Tez No: 569922
  2. Yazar: ADNAN YEREBAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Temennü Verimliliğ Yatırım Stratejilerinden“Dogs of Dow”adlı stratejinin Borsa İstanbul Verileri Üzerinde Uygulanması Bu araştırma 2010 ile 2018 yılları arasında temettü verimliliği bazlı Dogs of Dow stratejisinin Bist 30 endeksinde performansının incelenmesini içerir.Dogs of Dow bir endeks içerisindeki hisselerin temettü verimliliği oranlarının karşılaştırılması ve temettü verimliliği en çok olan on hissenin seçilerek bir portföy oluşturma stratejisidir. Bu strateji yaklaşım olarak Fama'nın önerdiği the efficient market hipotezine (EMH) karşında durur. Bu araştırma John Slatterin bulduğu original Dogs of Dow metodunu esas alır. Buna ek olarak gerçek dünyada yatırımcıların maruz kaldığı risk, işlem maliyeti ve vergi etkilerini hesaba katar.Ulaştığımız sonuçlar stratejinin Borsa Istanbul endeksinde oldukça başarılı olduğunu ortaya koymuştur ve sonuçlarımız istatistiksel olarak desteklenmiştir
Özet (Çeviri)
This research examines the performance of the Dogs of Dow stock-picking strategy in Istanbul's stock exchange (BİST) over the period from 2010 to 2018. Dogs of Dow stockpicking strategy uses dividend pay-out ratios to select stocks that are under their net worth. The idea behind this strategy opposes the efficient market hypothesis (EMH) suggested by Fama (1970). This research applies the original method founded by John Slatter. However, we have also applied Sharpe´s formula to make risk adjustment. In our research, we select İstanbul´s stock exchange due to the fact that no prior studies have been conducted on the BIST; additionally, there is no income tax and a very insignificant transaction cost which can be neglected. The strategy´s performance is impressive when compared to the previous applications on other international stock exchanges. To conclude, our results have statistical significance and we reject the Null hypothesis of higher returns from the market.