9. sınıf öğrencilerinin matematiksel ispatla ilgili öğrenme güçlüklerinin belirlenmesi
Determination learning difficulties of 9th grade students related to mathematical proof
  1. Tez No: 569941
  2. Yazar: AYŞE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN DİKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Matematiksel ispat, matematiği yapanlar, öğretenler ve öğrenenler için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada 9. sınıf öğrencilerinin matematiksel ispatla ilgili öğrenme güçlüklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 2018-2019 eğitim öğretim yılı güz döneminde, Mersin ilinde bulunan Yahya Akel Fen Lisesinde öğrenim görmekte olan 12 öğrenci ile yapılmıştır. Çalışma deseni olarak durum çalışması deseni (case study design) belirlenmiştir. Veriler“Matematiksel İspat Bilgi Testi”ve bu testin uygulanmasının devamında öğrencilerin matematiksel ispatla ilgili tespit edilen öğrenme güçlüklerinin ayrıntılı olarak belirlenmesi amacıyla 5 öğrenci ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış mülakatlar ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler betimsel analiz yapılarak araştırmacı tarafından yorumlanmıştır. Son olarak tespit edilen bu öğrenme güçlüklerinin giderilebilmesi için birtakım öneriler sunulmuştur. Araştırma sürecinde elde edilen verilerin analizi sonucunda öğrencilerin matematiksel ispat yaparken ispat yöntemlerini ezbere kullanmaya çalıştıkları, ispat yapmaya karşı ön yargılı oldukları, ispatı zaman kaybı olarak düşündükleri ve ispat yapmayı sevmedikleri görülmüştür. Ayrıca, ispat sürecine tam olarak hâkim olmadıkları, ispat sürecinde doğru matematiksel dil ve notasyonları kullanamadıkları, ispata başlamakta güçlük çektikleri, yöntemler hakkında eksik veya yanlış bilgilere sahip oldukları, işlemsel ve kavramsal hatalardan dolayı ispatı tamamlayamadıkları tespit edilmiştir. Öğrencilerin sahip oldukları bu güçlüklerin alanyazında yer alan güçlüklerle örtüştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Mathematical proof has been very important for mathematicians, teachers and learners. The main aim of this study is to determine the learning difficulties of 9th grade students related to mathematical proof. Sampling of this study will consist of total 12 students enrolled in Yahya Akel Science High School in Mersin province in the fall semester of 2018-2019 education year. Case Study Design is used as the research model. The data will be collected through“Mathematical Proof Information Test”and utilization of semi-structured interviews which will be applied just after the test to 5 students in order to find out in detail identified learning difficulties of the students in mathematical proofs. Results obtained from the study, has been commented by the researcher through a descriptive analysis. Finally, some suggestions will be presented in order to come through these learning difficulties. In the light of the analysis of the results obtained from the research; students have been observed as they were trying to use memorization technique while they were making mathematical proof, they had a strong prejudice towards making proof, they had a belief that proof is a waste of time, and they did not like to make proof. Additionally, it has been discovered that they did not entirely know the proof process, they could not properly use mathemtical language and notation in the proof process, they had a difficulty to start the proof, they had an incomplete or incorrect knowledge about proof techniques, and they could not finish the proof because of calculational and conceptual mistakes.