Türk Sayıştayı'nın yeni denetim modeli ve yerel yönetimler: Belediyeler örneği
The effects of the Turkish Court of Accounts on the new audit model and local administrations: The case of municipalities
- Tez No: 569949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Kamu kaynaklarını kullanan idareler bu kaynakların kullanımında önceden belirlenmiş kurallara uygun olarak hareket etmelidir. İdarelerce yapılan kaynak kullanımı işlemlerinin kurallara uygunluk seviyesinin denetimi parlamentolar adına yüksek denetim organlarınca yerine getirilmektedir. Türkiye'de bir yüksek denetim organı olarak faaliyet gösteren Sayıştay, Türk tarihi boyunca çeşitli isimler ve yetkiler altında bu görevi yürütmüştür. 2010 yılı sonunda Türk Sayıştayı'nda dünya ile entegre olabilmesi ve uluslararası standartlar kapsamında denetim yapabilmesi amacıyla yeni bir denetim modeli geliştirilmiştir. Bu yeni denetim modelinin ilk raporları 2012 yılında son raporları ise 2017 yılında kamuoyuna duyurulmuştur. Bu yeni denetim modelinin bir yerel yönetim organı olan belediyeler üzerindeki uygulaması bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Hedefimiz yeni modelin uygulanabilirliği ve etkilerinin ortaya konulmasıdır. Bu çalışmada öncelikli olarak Sayıştay tarafından yayımlanan 1003 adet belediye denetim raporu doküman incelemesine tabi tutulmuştur. Model metodolojisi için Sayıştay Denetim Rehberlerinden ve diğer literatürden istifade edilmiştir. İnceleme sırasında, uygulanan model ve raporlardaki bulgular ortaya konularak, sistem, belediye özelinde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Administrations using public resources should act in accordance with predetermined rules in the use of these resources. The supervision of the level of compliance with the rules of resource use by the administrations is carried out by the supreme audit bodies on behalf of the parliaments. In Turkey, the Court of Account operates as a supreme audit body, under various names and powers throughout history Turkey has carried out this task. At the end of 2010, a new audit model was developed at the Turkish Court of Account in order to integrate with the world and conduct audits within the scope of international standards. The first reports of this new audit model were announced to the public in 2012 and the last reports to the public in 2017. The application of this new audit model on municipalities, which is a local government body, is the subject of our thesis. Our goal is to demonstrate the applicability and effects of the new model. In this study, 1003 municipal audit reports published by the Court of Accounts were subjected to document review. For the methodology of the model, Court of Account Audit Guidelines and other literature have been utilized. During the examination, the findings of the models and reports applied were tested and the system was tested in the municipality.