Türk Sayıştayında performans denetimi uygulamalarının İngiltere ve Avrupa Sayıştayı ile karşılaştırılarak incelenmesi
A comparative investigation of performance audit implementations in Turkish sai with the national audit office and European court of auditors
- Tez No: 696486
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI HAKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Maliye, Economics, Public Administration, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Sanayi devriminin ardından ortaya çıkan yeni devlet anlayışı ile birlikte klasik denetim yöntemleri yetersiz kalmış ve performans denetimi, yeni bir denetim türü olarak uygulanmaya başlanmıştır. Türk Sayıştayı tarafından yürütülen denetim faaliyetleri, 6085 ve 5018 sayılı Kanunlarda belirtildiği üzere uluslararası denetim standartlarına göre yerine getirilmelidir. Ancak, yine aynı Kanunlarda performans denetimine ilişkin yer alan hükümler ile birlikte performans denetimi, söz konusu denetim standartları ve iyi uygulama örneklerinden farklı olarak, verimlilik, etkinlik ve tutumluluk kriterleri yerine denetlenen kamu kurumlarının belirlediği denetim kriterlerine göre uygulanmaktadır. Yüksek denetim kurumları arasında en köklü geçmişe sahip olması bakımından İngiltere Sayıştayı ve Türkiye'nin Avrupa Birliği adayı bir ülke olması bakımından da Avrupa Sayıştayı tarafından performans denetimi kapsamında yerine getirilen faaliyetler incelenerek uygulama örnekleri ile birlikte Türk Sayıştayı'nın aynı kapsamdaki faaliyetleri ile karşılaştırılmıştır. Söz konusu inceleme ve karşılaştırmalar sonucunda Türk Sayıştayı tarafından yerine getirilen performans denetiminin iyileştirilmesine yönelik yapılandırma önerileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the new understanding of state that emerged after the industrial revolution, classical auditing methods were insufficient and performance auditing began to be implemented as a new type of audit. Audit activities carried out by the Turkish Court of Accounts should be implemented according to international audit standards as specified in Laws No. 6085 and 5018. However, together with the provisions regarding performance auditing in the same Laws, performance auditing is implemented according to the audit criteria determined by the audited public institutions instead of the efficiency, effectiveness and economy criteria, unlike the said auditing standards and good practice examples. The activities carried out within the scope of performance audit by the British Court of Accounts in terms of having the deepest history among SAIs and the European Court of Accounts in terms of Turkey being a candidate country for the European Union were examined and compared with the activities of the Turkish Court of Accounts in the same scope, together with the implementation examples. As a result of these examinations and comparisons, structuring suggestions for the improvement of the performance audit carried out by the Turkish Court of Accounts were put forward.