Birleşme ve devralmaların kontrolünde taahhüt mekanizması
Remedy mechanism in merger control
  1. Tez No: 569950
  2. Yazar: DENİZ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM CEM SANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Hızla değişen ekonomilerde şirketler giderek daha fazla birleşme işlemine dahil olmaktadır. Bu birleşmelerin bir kısmı rekabeti engelleme riski taşımaktadır ve bir veya birden fazla ülkede rekabet otoritesinin birleşme kontrolünde daha sıkı denetime tabi olmaktadır. Türkiye'de izne tabi birleşmeler için teşebbüslerin bazı taahhütlerde bulunarak Rekabet Kurulu'nun rekabetçi endişelerini ortadan kaldırma imkanı bulunmaktadır. Bu taahhütler kimi zaman mal varlığının elden çıkartılması gibi yapısal olabileceği gibi, bazen de teşebbüslerin belli bir davranışta bulunmamasına veya sözleşme yapmasına ilişkin davranışsal nitelikte olabilmektedir. Bazı durumlarda yapısal ve davranışsal taahhütlerden oluşan bir taahhüt paketi yeterli bulunmaktadır. Ayrıca lisans veya erişim sağlanması benzeri yarı yapısal denilen taahhüt türleri de bulunmaktadır. Rekabet Kurulu ve dünyadaki rekabet otoritelerinin birleşme politikaları ve taahhütlere ilişkin tutumları zaman içinde politik ve ekonomik dengeler ile paralel olarak değişmektedir. Tez çalışmamızda ele aldığımız taahhüt mekanizması birleşmelerin kontrolünde önemli bir araçtır. Bu mekanizma rekabet otoritelerinin rekabeti koruma amacı ve teşebbüslerin birleşme yoluyla yeni bir pazara girme veya pazarda büyüme istekleri arasında bir denge kurulmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Companies are increasingly involved in concentrations due to quickly changing economies. Some of these mergers carry the risk of limiting competition and would be subject to stricter scrutiny in merger control in one or several countries. Turkish law allows undertakings to offer certain remedies to remove the competition risks identified by the Competition Board. These remedies are sometimes structural such as divesture and in other cases they might be behavioural such as undertaking not to make a certain conduct or enter into contracts. In some cases, a combination of structural and behavioural remedies can be found sufficient. There are also quasi-structural remedies such as granting licence or access. The Competition Board's merger policies and approach to merger remedies, as well as other competition authorities' worldwide change in parallel with the political and economic conjuncture. The remedy mechanism explored in this thesis is an important tool in merger control. This mechanism creates a balance between the competition authority's' aim to protect competition and undertakings' desire to enter into new mergers or enlarge their business.