Büyüklenmeci narsisizm ve kırılgan narsisizm ile bilişsel duygu düzenleme ve kişilerarası problemlerin ilişkisi
Relationships between grandiose narcissism, vulnerable narcissism, cognitive emotion regulation and interpersonal problems
  1. Tez No: 569976
  2. Yazar: ESMANUR KÖYMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUNTAY ARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada büyüklenmeci ve/ya kırılgan narsistik özellikleri yüksek ve düşük olan katılımcıların kullandıkları bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve yaşadıkları kişilerarası problemler arasındaki farklılıklar ile büyüklenmeci ve kırılgan narsistik özelliklerin, bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve kişilerarası problemler ile ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Örneklem 18-41 yaş arası 515 genç yetişkinden oluşmaktadır (335 kadın, 180 erkek). Araştırmada veri toplamak amacıyla Demografik Bilgi Formu, Narsistik Kişilik Envanteri (NKE), Patolojik Narsisizm Envanteri (PNE), Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ) ve Kişilerarası Problemler Envanteri (KPE-32) kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarını değerlendirmek için SPSS 25 programı kullanılmıştır. Kırılgan narsisizm tüm uyumsuz bilişsel duygu düzenleme stratejileri (kendini suçlama, diğerlerini suçlama, felaketleştirme, ruminasyon) ve tüm kişilerarası problemler (dominant-kontrolcü, kinci-benmerkezci, soğuk-mesafeli, sosyal çekinik, kendine güvenmeme-girişken olmama, aşırı uyumluluk, kendini feda, intrusif-muhtaç) ile pozitif yönde ilişkilidir. Büyüklenmeci narsisizm bilişsel duygu düzenleme stratejilerinden diğerlerini suçlama ve pozitif tekrar odaklanma ile pozitif, kabul ile negatif yönde; kişilerarası problemler alt ölçeklerinden dominant-kontrolcü ve kinci-benmerkezci olma ile pozitif yönde ilişkilidir. Ayrıca kırılgan narsistlerin kabul, kendini suçlama, ruminasyon, felaketleştirme ve diğerlerini suçlama bilişsel duygu düzenleme stratejilerini büyüklenmeci narsistlerden daha çok kullandıkları bulunmuştur. Son olarak kırılgan narsistlerin büyüklenmeci narsistlerden daha dominant-kontrolcü, sosyal-çekinik, kendine güvenmeyen-girişken olmayan, aşırı uyumlu, kendini feda eden, intrusif-muhtaç oldukları saptanmıştır. Sonuçlar literatür ışığında tartışılmış, gelecekteki araştırmalar ve klinik uygulamalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the differences of cognitive emotion regulation strategies and interpersonal problems among the adult participants who had high or low grandiose and/or vulnerable narcissist features in addition to examine the relations between grandiose and vulnerable narcissism characteristics, cognitive emotion regulation strategies and interpersonal problems. The sample consisted of 515 young adults, aged between 18-41 (335 females, 180 males). Demographic Information Form, Narcissistic Personality Inventory, Pathological Narcissism Inventory, Cognitive Emotion Regulation Questionnaire, Inventory of Interpersonal Problems were used for data collection. In evaluating the results, SSPS 25 program was used. Vulnerable narcissism was positively associated with all maladaptive cognitive emotion regulation strategies (self-blame, other-blame, catastrophizing, rumination) and all interpersonal problems (domineering/controlling, vindictive/self-centered, cold-distant, socially avoidant, nonassertive, overly accomodating, self-sacrificing, intrusive-needy). Grandiose narcissism was positively associated with other-blame, positive refocusing and negatively associated with acceptance subscales of cognitive emotion regulation strategies. Grandiose narcissism was positively associated with domineering-controlling and vindictive-self centered subscales of interpersonal problems. Additionally, vulnerable narcissists used acceptance, self-blame, rumination, catastrophizing and other-blame cognitive emotion regulation strategies more than grandiose narcissists. Finally, vulnerable narcissists scored higher on domineering/controlling, social avoidant, nonassertive, overly nurturant, exploitable and intrusive-needy interpersonal problems as compared to the grandiose narcissists. The results are discussed in the light of the literature and suggestions are made for future research and clinical applications.