Hemşirelerin metisiline dirençli staphylococcus aureus etkenli hastane enfeksiyonlarına yönelik bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Determining of nurses knowledges, attitudes and behaviors regarding the nosocomial infection agents methicillin resistant staphylococcus aureus
  1. Tez No: 569993
  2. Yazar: ZEYNEP KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELDA CANDAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Cerrahi klinik ve yoğun bakımlarda çalışan hemşirelerin metisiline dirençli staphylococcus aureus etkenli hastane enfeksiyonlarına yönelik bilgi, tutum ve davranışlarını incelemek amacıyla yapılan tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 01 Ağustos – 30 Kasım 2018 tarihleri arasında İzmir ilinde yer alan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi cerrahi klinik ve yoğun bakımlarında çalışan 192 hemşire oluşturdu. Araştırma örneklemine 01 Ağustos – 30 Kasım 2018 tarihleri arasında İzmir ilinde yer alan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi cerrahi klinik ve yoğun bakımlarında çalışan araştırmaya katılmaya gönüllü ve araştırma sınırlılıklarına uyan 131 hemşire dahil edildi. Veri toplama aracı, araştırmacı tarafında literatür doğrultusuna geliştirilen sosyodemografik özellikler bilgi formu ve MRSA etkenli hastane enfeksiyonlarına yönelik hemşirelerin bilgi, tutum ve davranışları soru formu olmak üzere toplam 41 sorudan oluşmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Araştırmanın yürütülmesi için gerekli kurumlardan izinler ve veriler toplanırken hemşirelerden araştırma ile ilgili açıklama yapılarak sözlü izinler alındı. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde SPSS (IBM SPSS Statistics 23.0) programı kullanıldı. Uygulanan anketlerin güvenilirliği Cronbach alfa katsayıları ile kontrol edildi. Veriler; sayı, yüzde ve ortalama analizleri ile değerlendirildi. Bilgi, tutum ve davranış puanlarının normal dağılım varsayımı Kolmogrov Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile test edildi. Normal dağılım göstermeyen verilerde ise bu puanlar non parametrik testler (Kruskall Wallis ve Mann Whitney U) kullanılarak değerlendirildi. Değerlendirilen parametrenin iki kategorili olması durumunda skorların karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi kullanıldı. Parametrenin 3 ya da üzeri kategorili olması halinde Kruskall Wallis test istatistiği kullanıldı. Tüm testlerin anlamlılık değeri olan p değeri 0.05'ten küçük olduğunda istatistiksel olarak anlamlı değerlendirildi. Hemşirelerin bilgi, tutum ve davranış puan ortalamaları ile son iki yılda hastane enfeksiyonları alma arasındaki ilişki incelendiğinde, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.005). Hemşirelerin eğitim durumları ile bilgi, tutum, davranış puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.005). Hemşirelerin meslekte çalışma yılı ile bilgi, tutum ve davranış puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.005). Hemşirelerin çalıştığı klinik / birim ile bilgi, tutum, davranış puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.005).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate the level of knowledges, attitudes and behaviors of nurses regarding the nosocomial infection agents methicillin resistant staphylococcus aureus. This resarch is type descriptive. The research's universe included 192 nurses working in surgical clinics and intensive care unit at Katip Çelebi University Atatürk Education and Research Hospital in İzmir between 1 Agust-30 November 2018. The studies sample included 131 volunteers and nurses matching the research limitations in participating in surgical clinics and intensive care unit at Katip Çelebi University Atatürk Education and Research Hospital in İzmir. The data collection tool consists of a total of 41 questions including the sociodemographic information form developed by the researcher and the attitudes and applications of the nurses determining of nurses knowledge, attitudes and behaviors regarding the nosocomial infection agents methicillin resistant staphylococcus aureus prepared according to the literature. Data were collected by face to face interview method by the researcher. Permits from the institutions required for conducting the research and nurses were informed about the research and verbal permissions were obtained. The results of the research were evaluated in the SPSS (IBM SPSS Statistics 23.0) program. The reliability of the administered surveys was checked by Cronbach alpha coefficients. Data's; number, percentage, mean ± standard deviation. The assumption of normal distribution of knowledge and attitude scores was tested with Kolmogov Smirnov and Shapiro-Wilk tests. These scores were assessed using non-parametric tests (Kruskall Wallis and Mann Whitney U) because information and attitude scores were not normally shared out. Kruskall Wallis test statistic was used if the parameter was 3 or more categories. The significance level of all tests was statistically significant when the p value was less than 0.05. When the relationship between the mean scores of knowledge, attitude and behavior of nurses and hospital infections was examined in the last two years, no statistically significant relationship was found (p>0.005). There was no statistically significant relationship between educational status of nurses and mean scores of knowledge, attitude and behavior (p>0.005). There was no statistically significant relationship between nurses' professional year and knowledges, attitudes and behaviors scores average (p> 0.005). There was no statistically significant relationship between the clinical/unit where the nurses worked and the mean scores of knowledge, attitude and behavior (p> 0.005).