Geleneksel olamayan yöntemlerle inşa edilmiş konut çevrelerinde kalite sorunu: Yunuskent örneği
  1. Tez No: 57007
  2. Yazar: BİROL AKÇORAL
  3. Danışmanlar: SADUN ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ııı ÖZET Toplu konut; konut sorununa çözüm getirmesi amacı ile günümüzde hızla uygulanmaktadır. Bu uygulamaların sonucunda oluşan yeni çevrelerde önemli problemler ortaya çıkabilmektedir. Ortaya çıkan problemleri fiziksel ve sosyal problemler olarak tanımlamak mümkündür. 1970'li yıllardan günümüze kadar toplu konut çevresinde kalite kavramı üzerine çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Teknolojik gelişmeye paralel olarak özellikle sanayileşmiş ülkelerde yapım yöntemleri ileri düzeylere ulaşmıştır. Prefabrike büyük boy beton panellerle gerçekleştirilen Yunuskent yerleşiminde kullanımdan sonra çevreye ilişkin kulama görüşlerinin belirlenmesi ve kullanıcı memnuniyetinin araştırılması tezin konusu olarak belirlenmiştir. Birinci bölümde toplu konut yapımında kullanılan yapım yöntemleri incelenmiştir. Araştırma yapılan alandaki konutlarda uygulanan yapım yöntemlerinin diğer yapım yöntemleri içindeki yeri araştırılmış ve tasarım kısıtları literatüre dayandırılarak incelenmiştir. İkinci bölümde çevre ve konut çevresi incelenmiştir. Çevre kavramı, çevrenin algılanması ve insan üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Üçüncü bölümde kalite kavramı açıklanmış ve toplu konut çevrelerinde kaliteyi etkileyen etmenler incelenmiştir. Dördüncü bölümde Eskişehir Yunuskent Yerleşkesi'nin tanıtımı yapılmış ve araştırma yapılan bu alanda uygulanan çevreye ilişkin anket çalışması değerlendirilmiştir. Son bölümde ise çalışmanın sonuçlan değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Nowadays, mass housing are being applied rapidly for the reason of solving the housing problems. But an other important problems that are depends on sharp increase in mass housing applications may appear in the new constructed environments. It may be said that this type problems occured the consequence of rapid implementation can be caused as a physical and social problem. Since 1970's, various studies have been done about the quality concept on the mass housing environment. The applied building methods have reached higher level parallel to technological development for especially industrialized countries. The aim of this thesis is to designate user view related on environment issues after regularly using the Yunuskent mass housing settlement built with prefabric large scale concreate panel and to research the user satisfaction. In the first chapter the construction methods used in mass housing settlements have been examined. The construction methods used in Yunuskent mass housing area where this method is placed according to other construction methods have been researched and the restriction of project based on the architectural literature are examined. In the second chapter, environment and near environment of mass houses are examined. The concept of environment, perception of environment and its affects on human beings have been searched. In the third chapter, the meaning of the quality has been explained and the factors affecting on the quality of mass housing environment have been examined. In the fourth chapter, Eskişehir- Yunuskent mass housing area has been identified and the research surveys (polls) related with prefabric houses and environment has been evaluated. The last chapter in evaluation about conclusion of study.