Eskişehir İli ve çevresi hydracarina faunasının tespiti
Related to hydracarina fauna of perifery of Eskişehir city
- Tez No: 57006
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışma Sakarya Nehrini de kapsayan ve Eskişehir ili çevresi Hydracarina faunası sistematiğini ortaya koymak ve Türkiye faunasına katkıda bulunmak amacıyla Ağustos 1995-Ağustos 1996 tarihleri arasında yapılmıştır. Asya ve Avrupa kıtaları arasında önemli bir coğrafik konumda olan Anadolu'nun; Kuzeybatısında bulunan Eskişehir ili ve çevre faunasının tespiti ile dünyada ve ülkemizin çeşitli yerlerinde rastlanan Hydracarina faunasının karşılaştırılmalarına bir olanak sağlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla yapılan çalışmada; Hydracarina faunasına ait 9 familya, 5 cins ve 14 tür tespit edilmiş, türlere ait teşhis anahtarı düzenlenmiş, şekil ve fotoğraflarla destekli açıklamalar yapılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work is related to Hydracarina fauna of Sakarya River System and perifery of Eskişehir which is located in the middle of Anatolia. It was carried out between August 1995-August 1996. At this studied we have diagnosed 9 familias, 5 genus and 14 species were obtained from those 9 familia.