Klasik sulama şebekelerinde sanat yapıları maliyetleri üzerine bir araştırma: Sivas ili Ulaş Karacalar sulaması örneği
An investigation on the cost of hydraulic structures in the classical irrigation schemes: A case study of the Sivas Ulaş karacalar irrigation
- Tez No: 570095
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada DSİ 19. Bölge Müdürlüğü, Sivas ili Ulaş Karacalar Barajı proje sahası sınırları içerisinde yer alan klasik sulama şebekesi kapsamında bulunan sanat yapıları incelenmiştir. Çalışmada DSİ'nin ön raporundan elde edilen her bir sanat yapısının metrajları kullanılmıştır. Metraj cetvelindeki malzeme miktarları, DSİ'nin Proje ve İnşaat Dairesi 2015 yılı birim fiyatlarıyla çarpılarak toplanması neticesinde keşif bedelleri bulunmuş ve her yapının maliyeti tespit edilmiştir. Bu işlem Microsoft Excel programı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Sivas ili Ulaş Karacalar Sulaması 2015 yılı birim fiyatları ile 13 979 474.80 TL olarak hesaplanmıştır. Sanat yapıları ise toplamda 2 035 005.33 TL olarak hesaplanmıştır. Şebekenin toplam keşif bedeli, her bir sanat yapısının ayrı ayrı maliyetine oranlanmış ve bu oran % 14.56 olarak bulunmuştur. Sonuç kısmında yapılan çalışma tartışılarak gerekli görülen öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 19 th Regional Directorate of DSI, researches have been carried out on the hydraulic structures within the scope of the classical irrigation schemes located within the scope of the project site of the Ulaş Karacalar Dam in Sivas province. In this study, the quantities of each of hydraulic structures obtained from the preliminary report of DSI was used. The amount of material found at the end of the quantity was multiplied by Project and Construction Department of DSI unit prices in 2015 and the results were collected and and the cost of each building was determined. This process was performed on the Microsoft Excel program. Sivas Province Ulaş Karacalar Irrigation is calculated as 13 979 474.80 TL with the unit prices in 2015. On the other hand, the hydraulic structures is calculated as 2 035 005.33 TL in total. The total estimated cost of the schemes, are proportioned to each of the separate cost hydraulic structures and was calculated as 14.56 %. In the conclusion part, the study is discussed and the necessary suggestions are given.