Zinav çayı su kalitesinin Türk mevzuatına ve uluslararası kriterlere göre değerlendirilmesi
Assessment of water quality of Zinav stream in accordance with Turkish legislation and international criteria
  1. Tez No: 570123
  2. Yazar: FURKAN GEÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM BUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Zinav Çayı Kelkit Havzası'nın ve Tokat'ın en büyük doğal gölü olan Zinav Gölü'nü beslemektedir. Gölün su kalitesinin bilinmesi ve ulusal ve uluslararası kriterlere göre yorumlanması bölge sucul ekosisteminin korunması ve yönetilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada; Zinav Çayı'nın su kalitesinin Türk Mevzuatına ve Uluslararası Kriterlere göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İstasyonlar, Zinav Gölü'nün kuzey ve güney yönleri ile alt, üst ve orta kısımlarından seçilmiştir. Göle giren ve çıkan dere suyu ile söz konusu derenin yaklaşık 10 km kuzeyinden olmak üzere Zinav Çayı'ndan üç istasyon belirlenmiştir. Genel özellikleri ön çalışmalarla belirlendikten sonra belirlenen örnekleme noktalarının konumu Magellan explorist 210 model GPS ile kaydedilmiş ve çalışma, belirlenen konumlardan yapılan örneklemelerle yürütülmüştür. 1., 2. ve 3. istasyonlar için Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğine göre; iletkenlik, çözünmüş oksijen, BOİ5, amonyum azotu, nitrat azotu, toplam azot ve orto fosfat parametreleri I. sınıf su kalitesi değerleri sergilemiştir. Toplam fosfor parametresi ise 2. ve 3. istasyonlar için I. sınıf sular kategorisinde yer alırken, 1. istasyon için II. sınıf sular kategorisinde değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Zinav Stream feeds Zinav Lake which is the biggest natural lake of Kelkit Reservoir and Tokat province, and is fed from there. In this aspects, it is important to know the water quality of the lake and to interpret it according to national and international criteria for the protection and management of the aquatic ecosystem of the region. In this study, it is aimed to evaluate the water quality of Zinav Stream according to Turkish Legislation and International Criteria. Stations were selected from the north, south and lower, upper and middle parts of Zinav Lake. Three stations from Zinav Stream were identified from the creek water entering and leaving the lake and about 10 km north of the creek. After the general features were determined by preliminary studies, the location of the sampling points were recorded with Magellan explorist 210 model GPS and the study was carried out with the samplings from the determined locations. According to the Water Pollution Control Regulation for stations 1, 2 and 3, conductivity, dissolved oxygen, BOD5, ammonium nitrogen, nitrate nitrogen, total nitrogen and orthophosphate phosphorus showed good character (1st class) values. Total phosphorus parameter is in the 1st class waters category for the 2nd and 3rd stations, whereas it is evaluated in the 2nd class waters category for the 1st station.