Zinav Gölünün sucul besin ağı
Aquatic food web of Zinav Lake
  1. Tez No: 915903
  2. Yazar: HALİT TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM BUHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NEHİR KAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Dimiktik-ötrofik bir gölde (Zinav Gölü, Türkiye) yerli ve istilacı sazan balıklarını destekleyen bazal kaynakların hangilerinin önemli olduğunu belirlemek için kararlı izotop analizi kullanılmıştır. 2013 ilkbahar ve yaz aylarında gölün kıyısal ve pelajik bölgelerinden potansiyel birincil üreticileri (kıyısal, pelajik kaynaklar ve detritus), balıkları ve makro omurgasızları örneklenmiştir. İstilacı (Carassius spp.) ve yerli balıklar (Squalius cephalus, Capoeta banarescui ve Cyprinus carpio) tarafından asimile edilen bazal kaynakların göreceli önemi SIAR karıştırma modeli kullanılarak tahmin edilmiştir. Toplayıcı-toplayıcı (1) (-35.33 ‰) ve S. cephalus, Carassius spp. ve C. carpio gibi tüketiciler daha fazla ¹³C tükenmişliğine (sırasıyla -32.12, -31.09, -31.54 ‰) sahipken, C.banarescui, toplayıcı-toplayıcı (2) vb. daha fazla ¹³C zenginleştirilmiş değerlere (sırasıyla -25.03, -26.55 ‰) sahip olduğu saptanmıştır. SIAR ve bağırsak içerikleri, ana enerji kaynaklarının balıklar arasında oldukça değişken olduğunu, üç ana kaynağın istilacı balıklara katkıda bulunduğunu, ancak C. banarescui için kıyı kaynakları, S. cephalus için pelajik kaynaklar ve detritus ve C. carpio için ise pelajik kaynakların daha önemli olduğunu tespit edilmiştir. Tüketicinin biyokütlesi de kısmen detritusla bağlantılı bulunmuştur. Çalışmamız, tüm türlerin pelajik ve kıyısal bölgelerin birleşmesini teşvik ettiğini ve istilacı ve yerli balıklar arasındaki kaynaklar için rekabetin kaynak paylaşımına ve optimum olmayan kaynaklara doğru kaymaya neden olabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Stable isotope analysis was used to determine which basal sources are important in supporting native and invasive carp fishes in a dimictic-eutrophic lake (Zinav Lake, Turkey). Potential primary producers (littoral, pelagic sources and detritus), fish and macroinvertebrates were sampled from the coastal and pelagic zones of the lake during spring and summer 2013. The relative importance of basal resources assimilated by invasive (Carassius spp.) and native fishes (Squalius cephalus, Capoeta banarescui and Cyprinus carpio) was estimated using the SIAR mixing model. Forager-accumulator (1) (-35.33‰) and S. cephalus, Carassius spp. and consumers such as C. carpio had more ¹³C depletion (-32.12, -31.09, -31.54 ‰, respectively), while C. banarescui, forager-gatherer (2) etc. had more ¹³C enriched values (-25.03, -26.55 ‰, respectively). SIAR and gut contents showed that the main energy sources were highly variable among fish, with three main sources contributing to invasive fish, but coastal resources were more important for C. banarescui, pelagic resources and detritus for S. cephalus and pelagic resources for C. carpio. The biomass of the consumer was also partially linked to detritus. Our study revealed that all species promote the merging of pelagic and coastal zones and that competition for resources between invasive and native fish may lead to resource partitioning and shifts towards suboptimal resources.