Fırtına vadisindeki (Rize) yaylalarda yayılış gösteren Geraniaceae familyasına ait bazı taksonlar üzerinde morfolojik, anatomik ve mikromorfolojik bir araştırma
A morphological, anatomical and micromorphological investigation on some taxa of geraniaceae family distributed in plateous of Fırtına valley (Rize)
- Tez No: 570130
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN ŞENEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada Fırtına Vadisi'ndeki (Rize) yaylalarda yayılış gösteren Geraniaceae familyasına ait yedi türün (Geranium purpureum Vill., Geranium aspholoides subsp. aspholoides Burm., Geranium platypetalum Fisch.&Mey., Geranium pyreniacum Burm., Geranium macrostylum Boiss., Geranium sylvaticum L., Geranium cinereum subsp. subcaulescens var. lazicum Cav.) morfolojik, anatomik ve mikromorfolojik özellikleri taksonları ayırt edici anatomik özelliklerin tanımlanması amacıyla karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Türler arasındaki morfolojik benzerlikler sistematikte karışıklığa sebep olmaktadır. Morfolojik incelemelerde türlerin morfolojik karakterleri belirlenerek Türkiye Florasındaki bulgularla karşılaştırılmış ve ek bilgiler elde edilmiştir. Anatomik araştırmalar, her taksona ait örneklerin kök, gövde ve yapraklarından alınan enine kesitler ve ayrıca yaprak yüzeysel kesitleri üzerinde yapılmıştır. Anatomik özellikler hem ışık mikroskobuyla hem de taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Özellikle petiyol anatomik yapıları karşılaştırıldığında petiyolün şekli, iletim demeti sayıları ve şekilleri gibi karakterlerinde farklılıklar gözlenmiştir. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak yapılan incelemelerde yaprak alt-üst yüzeyleri ve tohum yüzey şekilleri mikromorfolojik olarak incelenmiş, türler arası farklılık ve benzerlikler ortaya konulmuştur. Tohumların şekil, büyüklük ve yüzey şekilleri ile ilgili özellikleri resimlerle belirtilmiştir. Tüy yoğunluğu, tüy tipi ve tohum yüzeylerinde bulunan epiderma hücrelerinin yapısı ve desenlerinin türlerin ayırt edilmesinde kullanılabilecek önemli taksonomik karakterler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the morphological, anatomical and micromorphological features of the seven species belonging to Geraniaceae family (Geranium purpureum Vill., Geranium aspholoides subsp. aspholoides Burm., Geranium platypetalum Fisch.&Mey., Geranium pyreniacum Burm., Geranium macrostylum Boiss., Geranium sylvaticum L., Geranium cinereum subsp. subcaulescens var. lazicum Cav.), distributed on plateous of Fırtına Valley (Rize) were investigated comparatively to describe the diagnostic anatomical characteristics of these taxa. Morphological similarities among species leads to confusion systematically. In morphological investigation, morphological properties of the species were determined and compared with Flora of Turkey and further information were obtained. Anatomical studies were performed on cross sections of the root, stem and leaf and, on the surface sections obtained from the leaf of these specimens belonging to each taxa. Anatomical features were determined using both light microscope and scanning electron microscope (SEM). In all studied taxa, some differences were found especially in terms of the petiole shape, arrangement and number of vascular bundles. In the examination using scanning electron microscope (SEM), the surface of the lower and upper parts of the leaves and seed surfaces were examined by micromorphological methods, and differences or similarities among species were revealed. The characteristics of the seeds related to shape, size and surface have been designated with images. It was shown that hair density, hair type, epiderma cells of seed surface and surface ornamentations of seeds were characters to identify these species.