Yöresel mimaride ekolojik ve kültürel uyum: Rize-Fırtına Vadisi örneği
Ecological and culturel adaptation in traditional architecture: An example Rize - Storm Valley
  1. Tez No: 104167
  2. Yazar: FİTNAT CİMŞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, yöresel çevrelerde, ekoloji-kültür-mimarlık ilişkisi incelenmiştir. Bu ilişkinin temelinde, öncelikle, o kültürün uyum stratejilerini anlamak gereklidir. Bu uyum stratejileri sonucunda, kültür, o yerleşmedeki topluluğun ortak tercihlerinin görünümü olarak ortaya çıkar. Bu anlamda, öncelikle, bugüne kadar, adaptasyon üzerine geliştirilmiş teoriler incelenmiştir. Bu teoriler, kültürün, toplumun kaynak kullanım tercihlerinin sonucu oluşmuş, adaptasyon stratejileri olduğu tanımını destekler. Kültür ve çevresel tasarım ilişkisine baktığımızda, tüm bu ortak tercihlerin, o kültürün, mekan, zaman, davranış ve anlam organizasyonlarında şekil aldığını görebiliriz. Bir kültürü ve yerleşmesini anlamak için, yapısal çevrenin fiziksel halinden çok, adaptasyon ve davranış modlan doğrultusunda tüm bu ilişkiler ağını incelemek gerekmektedir. Bu anlamda seçtiğimiz örnek, Rize - Fırtına Vadisinde iki farklı kültür olan, Lazlar ve Hemşİnli'lere ait iki yerleşme olan; Muratköy ve Konaklar'dır. Bu iki yerleşmede, adaptasyon stratejilerinde ve buna bağlı; mekan, zaman, davranış ve anlam organizasyonlarında görülen farklılıkları saptamak amaç ednıilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study I explore the interrelationship between ecological, cultural and architectural parameters in traditional settlements. First of all, the thesis covers adaptation strategies. In these strategies, culture is an aspect of common choices from possible alternatives. At the beginning, adaptation theories have been reviewed for this reason. These theories accept the truth that, culture is a group of adaptation strategies as a result of use of the resources. While we look at the culture and environmental design relation, we see that, all these common choices takes their role in the meaning, behavior, space and time organization. To understand a group's culture and architecture, beside to look the physical aspect of the settlement, we should also look at and analyse all these relations through the adaptation and behavioral processes. In that meaning, two settlements, Muratkoy and Konaklar in Storm Valley have been selected as case study area. Within these settlements, two cultures Lazs and Hemsins in Storm Valley have been searched. The aim of the thesis is, to find the differences in these two communities exposing differences or similarities regarding to the adaptation strategies architectural meaning, behavior, spatial configuration and time organization. VI