Transient signal detection in continuous GPS coordinate time series using empirical mode decomposition and principal component analysis
Deneysel mod ayrıştırma ve temel bileşenler analizi ile sürekli GPS koordinat zaman serilerinde geçici sinyal tespiti
- Tez No: 570131
 - Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ONUR KARSLIOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Jeofizik Mühendisliği, Geodesy and Photogrammetry, Geophysics Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 193
Özet
Sürekli Küresel Konumlama Sistemi (GPS) koordinat zaman serileri, doğrusal hız ve mevsimsel hareketler gibi varlığı süreklilik arz eden sinyaller kadar, tektonik veya başka etkenlerden kaynaklanan geçici sinyaller de içerebilmektedir. Hedeflenen geçici sinyalin zayıf ve gürültünün içinde gömülü olması, tespitini zorlaştırmaktadır. Bu sinyallerin mekansal olarak tutarlılık göstermemesi ve GPS ağında fazla sayıda istasyon bulunması durumu daha da güçleştirmektedir. Bu çalışmada, GPS zaman serilerinde tektonik kaynaklı zayıf sinyallerin tespiti için Deneysel Mod Ayrıştırma (EMD) ve Temel Bileşenler Analizi (TBA) tabanlı yeni bir yaklaşım önerilmektedir. EMD'nin adaptif yapısı sayesinde, zaman serilerinde mevcut olan renkli gürültünün türü hakkında varsayımda bulunma zorunluluğu olmamakta, yöntemin filtreleme özellikleri sayesinde beyaz gürültü bastırılabilmektedir. TBA, mekansal olarak sınırlı bir bölgede tutarlı bir şekilde varlığını gösteren geçici sinyalleri tespit edebilmektedir. Coğrafi olarak temel ilgi alanı Türkiye'dir. TUSAGA-Aktif ağında toplanan verilerin analiz edilmesine ve üretilen zaman serilerinin tektonik izleme amaçlı kullanılabilir hale getirilmesine odaklanılmıştır. TUSAGA-Aktif istasyonlarında Ortak Mod Hatasının (CME) varlığı tespit edilerek giderilmiştir. Önerilen yöntemin yetenekleri, Cascadia bölgesindeki yavaş atım olaylarının (SSE), Akutan Volkanı'ndaki (Alaska) şişmenin ve 23 Ekim 2011 tarihli Van depreminin ardından TUSAGA-Aktif istasyonlarında meydana gelen postsismik deformasyonun başarılı şekilde tespit edilmesiyle ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Continuous Global Positioning System (GPS) coordinate time series might be exposed to tectonic and non-tectonic transient signals as well as the persistent signals such as secular rates and seasonal motions. Transient signal detection becomes challenging when the targeted signal is weak and buried in the noise. Incoherency of the transient signal in space and large number of sites in the GPS network make the detection even more complicated. We propose a new approach based on Empirical Mode Decomposition (EMD) and Principal Component Analysis (PCA) in this study to detect tectonically-driven transient signals. Thanks to the adaptive nature of EMD, we did not make any a priori assumptions about the type of the colored noise present in the time series, and suppressed the white noise by means of the filtering properties of the EMD method. We utilized PCA to recognize the coherent but localized transient signals in space. The main geographic area of interest is Turkey. We focused on analyzing the data collected in CORS-TR network, which is a real-time kinematic type permanent network in Turkey, and making the time series employable in tectonic monitoring. We demonstrated the existence of Common Mode Error (CME) at CORS-TR sites and reduced it for further investigations. We proved the capability of our method by successfully detecting the slow slip events in Cascadia, the transient inflation at Akutan volcano, Alaska, and the postseismic deformation following the October 23, 2011 Van earthquake, Turkey.