Mutlak olmayan tipten blok dizi uzayları
Block sequence space of non-absolute type
- Tez No: 570132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DEMİRİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Dört bölümden oluşan bu çalışmada 2015 yılında tanımlanan Blok Dizi Uzayı kavramı incelenmiştir. Birinci bölümde konu ile ilgili literatür özeti verilmiştir. İkinci bölümde bazı temel tanımlara, teoremlere ve eşitsizliklere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde X∈{c,c0,l∞} olmak üzere X(E) blok dizi uzaylarının tanımı verilmiş ve bu dizi uzaylarının bazı cebirsel ve topolojik özellikleri incelenmiştir. Arıca bu bölümde X(E) dizi uzayları üzerinde bazı matris sınıflarının karakterizasyonu yapılmıştır. Son olarak dördüncü bölümde 1≤P
Özet (Çeviri)
In the study consisting of four parts, the concept of block array space defined in 2015 was examined. In the first chapter, a summary of the literature is given. In the second part, some basic definitons, theorems and inequalities are given. In the third chapter, the definition of X(E) block array spaces including X∈{c,c0,l∞} is given and some algebraic and topological properties of these array spaces are examined. In this section, characterization of some matrix classes are made on X(E) array spaces. Finally, 1≤P