İnsan kaynakları yönetiminde eğitim ve geliştirme faaliyetleri: Örnek bir firma incelemesi
Training and development activities in human resources management: A company review
- Tez No: 570140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER TOZKOPARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, insan kaynakları yönetiminde eğitim ve geliştirme faaliyetlerini incelemek ve bu faaliyetlerin günümüz koşullarında nasıl uygulandığına dair bir örnek ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda yapılan araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşme yöntemi kullanılmış, elde edilen veriler betimsel analiz yapılarak temalarla çerçevelenmiş ve değerlendirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, insan kaynakları yönetimi kavramsal olarak ele alınmış ve temel fonksiyonları incelenmiştir. İkinci bölümünde, insan kaynakları yönetiminin temel fonksiyonlarından biri olan eğitim ve geliştirme faaliyetleri uygulama yöntemleriyle birlikte süreç olarak ele alınmıştır. Son bölümde ise eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin uygulanmasına örnek olarak bir firma incelemesi yapılmıştır. Araştırmada tüm Türkiye'de faaliyet gösteren; üretim ve yönetim merkezleri İzmit, İstanbul ve Aksaray'da konumlanmış, büyük ölçekli bir örgütün eğitim ve geliştirme uygulamaları bütünüyle ele alınmıştır. Araştırma ile elde edilen bulguların değerlendirmesi yapılmıştır. Araştırma bulgularından elde edilen veriler; eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin geleceğine, kullanılan yöntemlerin teknolojinin de etkisiyle geçirdiği dönüşümlere ve yeni eğilimlere ışık tutar niteliktedir. Boyut fark etmeksizin tüm örgütlerde kullanılabilecek eğitim yöntemleri ve uygulama süreçlerine dair örnek teşkil etmektedir. Ayrıca insan kaynağının bu faaliyetlerden sonraki gelişimlerinin takibi ve eğitimlerin değerlendirilmesi için kullanılan yöntemlere de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine training and development activities in human resources management and to provide an example of how these activities are implemented in today's conditions. For this purpose, indepth interview method, which is one of the qualitative research methods, was used, and the data was framed and evaluated with descriptive analysis. In the first part of the study, human resources management is conceptually discussed and its basic functions are examined. In the second part, training and development activities, which are one of the basic functions of human resources management, are discussed together with the implementation methods. In the last section, a firm review was made as an example of the implementation of training and development activities. In the research,a large scale organization's, whose activity area is all Turkey and its production and management centers are located in Izmit, Istanbul and Aksaray, training and development practices are fully discussed. The findings of the research were evaluated. The data obtained from the research findings; enlightens the future of education and development activities, new trends and the transformations of the methods used under the influence of technology. It is an example of training methods and implementation processes that can be used in allvii organizations regardless of size. In addition, the methods used for monitoring the development of human resources after these activities and evaluating the trainings are also mentioned.