Elmas hece mühendislik yöntemi ile metin seslendirme
Text to speech with diamond syllable engineering method
- Tez No: 570149
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRSEL ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bilim adamları sesin yapay olarak üretilmesi konusunda iki yüzyılı aşkın bir süredir çalışmaktadır. Bilgisayarın icadından sonra, ses üretmek için bilgisayarlar kullanılmaya başlanmıştır. Bu yeni teknolojinin yardımıyla Metin Seslendirme sistemleri üretilmeye başlanmıştır. Bu sistemler girdi olarak bir metin alıp bu metnin sesli olarak okunmuş halini üretmektedir. İngilizce, Almanca ve Fransızca gibi bazı diller araştırmacıların ilgisini çekerken, Arapça gibi diller konusunda çok fazla çalışma yapılmamıştır. Bu tez çalışmasında Arapça üzerine Kur'an-ı Kerim metni esas alınarak bir metin seslendirme sistemi geliştirilmiştir. Bu sistemi oluşturmak için yeni ve özgün bir yöntem olan Elmas Hece Mühendislik Yöntemi (EHMY) kullanılmıştır. Yapılan çalışmada bu yöntemi temel alan bir Metin Seslendirme sisteminin Visual C# yazılım dili kullanılarak oluşturulma aşamaları anlatılmıştır. Oluşturulan bu sistem girdi olarak bir ayet alarak çıktı olarak bu ayete karşılık gelen Arapça sesleri üretmektedir. Çalışmalar sonunda çok büyük miktarda veri kazancı sağlanmıştır. Ayrıca bu sistemin bazı ufak değişikliklerle benzer diller için de kullanılabileceği görülmüştür. Çalışmada hedeflenen sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Scientists have been working on the artificial production of sound for more than two centuries. Computers were used to produce sound after the invention of computers. Text to Speech (TTS) Systems have started to be produced with the help of this new technology. These systems take a text as input and produce an aloud reading of this text. While some popular world languages, such as English, German and French, have attracted researchers attention, much has not been done on languages such as Arabic. In this thesis, a text to speech system was developed based on the text of the Holy Quran on Arabic. In order to create this system, a new and unique method, Diamond Syllable Engineering method was used. In this study, the steps of creating a text to speech system based on this method using Visual C # software language are explained. This generated system takes a verse text as input produces Arabic sounds corresponding to the verse as output. At the end of the studies, a large amount of data was obtained. It has also been found that the system can be used for similar languages with some minor changes. In the study, the targeted results were achieved.