Elmas hece - normal hece uyarlaması
Diamond syllable - normal syllable adaptation
- Tez No: 766475
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRSEL ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bilgisayar ortamında ses üretimi üzerine bilim insanları iki yüzyıldan fazla bir süredir çalışmalar yapmaktadır. Bu tez çalışmasında,“Elmas Hece Mühendislik Yöntemi”kullanılarak Arapça bir metin olan Kur'an-ı Kerim metnini seslendiren sistemin Türkçede de kullanılan evrensel manadaki heceye (normal hece) uyarlaması ve bu uyarlamaya göre seslendirmesi yeniden yapılmıştır. Bu uyarlama ile geliştirilen metin seslendirme sistemi Visual Studio ortamında Visual C# programlama dili kullanılarak oluşturulmuştur. Bu çalışmada bu sistemin oluşturulma aşamaları anlatılmıştır. Çalışmalar sonunda Kur'ân-ı Kerim eğitiminde başlangıç düzeyindeki okuyucuya rehberlik edebilecek bir öğretim materyali geliştirilmiş ve hedeflenen sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Scientists have been working on sound production in computer environment for more than two centuries. In this thesis, using the“Diamond Syllable Engineering Method”, which is a new method, the text vocalization system, which was developed based on the Arabic Qur'an text, was adapted and vocalized to the universal syllable (normal syllable) also used in Turkish. The text-to-speech system developed with this adaptation was created using the Visual C# programming language in the Visual Studio environment. In this study, the stages of creating this system are explained. At the end of the studies, a teaching material that can guide the beginner reader in the education of the Qur'an has been developed and the targeted results have been achieved.