Sıklamen (Cyclamen spp.) türlerinde enfeksiyon yapan virüslerin tanılanması
Detection of some viruses infecting Cyclamens spp.
  1. Tez No: 570150
  2. Yazar: HALİT KARDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BUZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Araştırma Adana, Şanlıurfa ve Gaziantep illerindeki park, bahçeler ve süs bitkileri mağazalarından sağlanan sıklamen (Cyclamen spp.) bitkilerinde, hastalık yapan bazı virüslerin tanılanması amacıyla yürütülmüştür. Toplanan 197 siklamen örneği (yaprak ve çiçek) tomato spotted wilt virus (TSWV), impatiens necrotic spot virus (INSV), potato virus X (PVX), cucumber mosaic virus (CMV) ve tobacco mosaic virus (TMV) için DAS-ELISA (Double Antibody Sandwich Enzyme Linked Immunosorbent Assay ) yöntemiyle testlenmiştir. Testlenen örneklerin sadece dört tanesinde CMV tanısı yapılmış, diğer virüsler (INSV, TSWV, TMV, PVX) tanılanmamıştır. Ziyaret edilen 3 ilden alınan örneklerden, Gaziantep ilinden alınan örneklerde CMV tanısı yapılmıştır. Siklamen'de CMV'nin tanısı Türkiye'de ilk kayıt niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to investigate viruses causing diseases in Cyclamen (Cyclamen spp.) from public and home gardens, florists. Cyclamen leaf and flower samples were taken from Adana, Şanlıurfa and Gaziantep. Total of 197 samples were tested for tomato spotted wilt virus (TSWV), impatiens necrotic spot virus (INSV), potato virus X (PVX), cucumber mosaic virus (CMV) and tobacco mosaic virus (TMV) with DAS-ELISA (Double Antibody Sandwich Enzyme Linked Immunosorbent Assay). Only four samples among all resulted positive for CMV, the others (INSV, TSWV, TMV, PVX) were not detected in none of the samples. CMV was only detected in samples from Gaziantep. According to our knowledge, CMV in cyclamen has been reported first time from Turkey.