Farklı not sistemlerinde öğrencinin başarılı olma olasılığının probit regresyon analiziyle değerlendirilmesi
The Evaluation of the probability of the academic achivement by using probit regresion analysis in different achivement evaluation system
- Tez No: 57020
- Danışmanlar: PROF.DR. NECLA ÇÖMLEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
IV ÖZET Regresyon analizi yöntemlerinden Probit regresyon analizinin ele alındığı bu çalışmada, öncelikle bağımlı değişkenin iki düzeyli özellik belirten değişken olması durumunda en çok kullanılan modellerden Doğrusal Olasılık modeli, Logit modeli ve Probit modeli incelenmiş, bunu izleyen aşamada Probit regresyon analizi kavramı genel olarak ele alınmış ve Probit regresyon modelinin parametre kestirim tekniklerine yer verilmiştir. Ayrıca elde edilen Probit regresyon modelinin doğruluğunu göstermede kullanılan uyum iyiliği ölçütleri de ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Araştırmanın uygulama bölümünde, 1994-1995 öğretim yılında Osmangazi Üniversitesinde yürürlüğe konan "önlisans, Lisans öğretim ve Sınav Yönetmeliği'ndeki basan değerlendirme sisteminin (Harf Sistemi) öğrenci başarısına katkısı bir ders (Deney Tasarımı) gözönüne alınarak incelenmiş, ve bu derste başarılı olma olasılığım verecek uygun model belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the Probit regression analysis of regression analysis methods has been considered. First of all, of the most common models, Linear Probability model, Logit model, and Probit model have been studied for the situations in which the dependent variable is binary qualitative variable. Following these stages, Probit regression analysis concept has been considered in general and the techniques of estimation of its parameters have been studied also. Moreover, goodness of fit measures which are used to evaluate the model performance of the Probit regression model have been taken into consideration in details. In the application part of this paper, the system of evaluation the academic achievement (i.e. giving grades in terms of alphabetical marks) taking place in the“Instructions of the education and examination programs of Bachelor's and Pre- Bachelor's Degree”implemented in Osmangazi University in 1994-1995 education period has been considered, and its contribution to the student's academic achievement at one of the courses (Experimental Design) have been studied. Finally, the most efficient model which can suggest the probability of being successful at this course has been aimed to be fitted.