Bilgisayar destekli tali havalandırma tasarımı
Computer aided design of auxiliary ventilation
- Tez No: 57021
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SAİM SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
IV ÖZET Tali havalandırma giriş veya dönüş havasının borular içinde taşınması ile gerçekleştirilir. Boru hattının kalitesinden ve çok sayıda ek yeri içermesinden dolayı hattın içine veya dışına olan hava kaçaklarının tamamen önlenmesi olanaksızdır. Kaçaklı hatlardaki hava akış problemlerinin analizi için literatürde üç yöntem önerilmekte ve bu yöntemlerin tümü analiz için bilgisayar kullanımını gerektirmektedir. Tezde, bu üç yöntem tanıtılmış ve yöntemleri esas alan bilgisayar programlan yazılmıştır. Uzun galeriler için tali havalananına sistemleri çoğunlukla çoklu vantilatörlerin kullanımını gerektirir. Vantilatörler seri ve aralarında sabit veya değişen uzunluklar olmak üzere birbirlerinden ayrı olarak yerleştirilir. Bu çalışmada, uzun boru hatlarında seri olarak yerleştirilmiş çoklu vantilatörleri kapsayan uzun galerilerin, tali havalandırma sistemlerinin tasannu için teoriler verilmiş ve bilgisayar programlarının tasarımında bu teoriler kullanılmıştır. Tali havalandırmada etkin olan değişkenler araştırılmış ve bu değişkenlerin arına ulaşan debi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Kısa devre havalandırmanın toz ve gaz konsantrasyonlarına etkisi incelenmiştir. Bu uygulamanın toz konsantrasyonunu azalttığı, gaz konsantrasyonunda ise değişikliğe yol açmadığı belirlenmiştir. Ayrıca, birden fazla vantilatör kullanılan uzun galerilerde, kısa devre havalandırma uygulamasının vantilatör sayısını çok azalttığı ve ekonomik olarak büyük kazanımlar getirdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Auxiliary ventilation is performed by carrying intaking or returning air in ducts. Complete elimination of air leakage from or into the ducting system is impossible due to duct quality and numerous joints in ducting system. In literature three methods are proposed to analyse air flow problems in a leaky duct, and a computer usage is needed to analyse all these methods. In this thesis, these three methods have been introduced and computer programs have been written on the basis of these methods. The auxiliary ventilation systems for long drivages often require usage of multiple fans. Fans are installed in series and separated from each other either in fixed or variable length. In this study, the theories have been given to design auxiliary ventilation systems for long drivages comprising multiple fans that are located in series in long ducts and these theories were used in designing the computer programs. These variables which are effective on auxiliary ventilation have been searched and their effects on volume rate of air flow which reach to the face have been examined. The effect of controlled recirculation on dust and gas concentration has been examined. It has been determined that this application decreases dust concentration but it does not change gas concentration. In addition, in long drivages where more than one fan are used, it has been determined that controlled recirculation decreases the number of fans and provides more economical benefit.