منهج التفسير عند سعيد النورسي
Said Nursi ve tefsir yöntem / Said Nursi and the method of tafsir
  1. Tez No: 768933
  2. Yazar: M. SAFWAN ALHAMDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMANNULLAH POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Elhamdülillâhi Rabbilâlemin vessalatu vesselâmü âlâ Muhammedin Rasulullah ve âlâ âlihi ve sahbihi ecmain. Bu araştırma, üstad Said Nursi'nin -Allah ona rahmet etsin- başarılarının büyük bir yönünü ve Cenab-ı Hakk'ın Kitabı'nın bazı ayetlerini tefsir etme çabasını ve Cenab-ı Hakk'ın hidayet ve doğruluk konusundaki iradesini açıklığa kavuşturmayı amaçlamaktadır. İnsanoğlunun, Rabbinin emrine olan doğruluğunun ve nur mesajlarının çok zor bir zaman diliminde toplumların ruhlarına nasıl tesir etmektedir, çünkü bu mesajları ikinci dünya savaş sırasında yazılmıştır. Araştırma, giriş, iki bölüm, sonuç ve araştırmayla ilgili öneriler bölümlerinde yer almaktadır.Çalışmanın girişi, araştırmacı tarafından iki bölüme ayrılmıştır: İlk bölüm, tefsirin (yorumun) , dilsel ve deyimsel olarak, tanımından bahsettiği bölümdür ve dilbilimsel ve deyimsel olarak tevilin tanımı ve tefsir ile tevil arasındaki fark ve alimlerin bu konudaki sözleri. İkinci bölümde, araştırmacı, en önemlileri olan tefsir türlerini gösterdi: nakledilen tefsiri ve onun ana kaynakları : Kur'an-ı Kerim, Peygamber Sünnet, Sahabe'nin sözleri ve onların ictihadları, Kitap ve Sünnet'e göre Kitap Ehli'nden bildirilenleri. Sonra araştırmacı, Kuran'ın Kuran'la tefsiri ve Kuran'ın Sünnet ile tefsiri ile ilgili örnekler sundu. Sünnete ve Kuran'ın sahabelerin Allah onlardan razı olsun sözleriyle tefsire göre, ve bunu kabul etme kriterlerini de gösterdi. Araştırmacı ayrıca, görüşün tefsirine (et-tefsir bir-rey) ve bölümlerine (mahmud ve mezmüm) değinerek, Arap dilinin kuralları, belagat ilimleri, fıkhın esasları ve nüzul sebepleri gibi müfessirin ihtiyaç duyduğu en önemli ilimleri açıklamıştır. Tefsir için tefsir ve müfessiri ortaya çıkarma kabiliyeti ve anlayışı yapan diğerleri için ve ondan araştırmacı doğrudan araştırma ile işari olan tefsirden bahsetmiş, anlamını belirterek, hukuki kökene atıfta bulunarak, âlimlerin sözlerini alıntılayarak, ve onu kabul etmedeki savları, mânâyı, onu kabul eden ve cevaben tasavvufî tefsir ile mânâyı tefsirle ilişkilendirmek, aralarındaki farkı açıklamak, işari tefsirine izin verenlerle onu engelleyenlerin delillerini tasdik etmekle. Daha sonra araştırmacı, birinci bölümde Üstad Said Nursi'nin -Allah ona rahmet etsin- doğumundan ve yetişmesinden itibaren hayatını, yaşadığı dini aile ortamını, sonra ilmi yolculuğunu ve sosyal hayatını anlatmıştır. İlim tahsili için köyler ve şehirler arasında gayret ve sebatla hareket eden ve kendisinden ilim aldığı en ileri gelen hocaleri ve müderrisleri beyan etmiştir ve mesajlarını insanlar arasında nasıl yaymaya başladığını ve onlara Risale-i Nur'un ismilendirme nedenini açıkladı. Risale-i Nur'un yazarları ve Üstad Said Nursi'ye göre bunların en önemli kaynakları nelerdir, ve sonra son hastalığını ve ölümünü, Cenâb-ı Hak ona rahmet etsin, öğrencilerinin arkasından taşıdığı büyük bilimsel bir miras bıraktığını zikretti. Araştırmanın ikinci bölümünde ise araştırmacı, Üstad Said Nursi'nin tefsir yönteminden ve Kuran ayetlerinin tefsirini ele alma yönteminden yola çıkarak“İşaratül İcaz Fi Mezannil İcaz”adlı kitaptan hareketle bahsetmiştir. Araştırmacı, anket aracılığıyla her türlü yoruma nasıl güvendiğini buldu. Bazen Allah'ın Kitabından veya O'nun Resulünün Sünnetinden aforizmalarla veya asil sahabelerin eserlerinden sahih olanlarla açıklanır. Araştırmacı, müellifin, kaynakların ve referansların kıt olduğu bir dönemde, gençliğinde ezberlediği şeyhlerinden ve âlimlerinden aldığı ve öğrendiği bilgilerden hareketle bu tür bir yorumu yapabildiğini ifade etmiştir. Araştırmacı ayrıca, Üstad Said Nursi'nin -Allah ona rahmet eylesin- ayetlerin tefsirinde, özellikle kalp dalgalanmalarını ve manevi tezahürleri ifade eden -işari tefsirinde- ustalık ve kabiliyetinin bir beyanına da ulaştı. Kalbi bunlarla doyuncaya kadar ayetleri tekrar tekrar ve anlayışla anlıyor, bu yüzden ondan inci anlamlar çıkıyor.Fikirlerin soyut anlamları açıklamak için atasözleri, masalları ve edebi sanatları kullanımına güvendi. Bu çeşitlilik onun mesajlarına ve yazılarına güzellik ve heybet kazandırmıştır. Üstad Nursi'nin -Allah rahmet eylesin- gayreti, modern çağda aydınlanma mektebi sahiplerinin bildiği yol gösterici yönü ile de öne çıkmıştır. Kur'ân-ı Kerîm'in insanlar için bir hidâyet kitabı olduğu gerçeğine dayanan bu yönü çok iyi kullanmıştır. İnsanların kalplerinde dolaşan ve onları etkileyen Nur mesajlarıyla insanlara hidayet etmeye çalıştı. Araştırmacı, delilleri kaynaklarından bazılarına açıklık getirerek aktarmış ve Kuran ayetlerini veya Peygamber Efendimizin (SAV) hadislerini içeren bir metni aktarırken, orijinal kaynaklarından belgelenerek araştırmanın dipnotlarında belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to clarify a great aspect of the achievements of Master Said Nursi (may Allah have mercy on him) and his endeavor to interpret some verses of the Book of Allah Almighty and the will of Allah Almighty in guidance and truthfulness. How the messages of light and the truthfulness of mankind in obeying the command of his/her Lord (Allah) are affecting the souls of societies in a very difficult period of time because these messages were written during the second world war. The research is divided into introduction, two chapters, conclusion and recommendations related to the research. The introduction of the study was divided into two parts by the researcher: The first chapter is the definition of tafsir (interpretation), linguistically and idiomatically, and the definition of tawil, linguistically and idiomatically, and the difference between tafsir and tawil, as well as the sayings of the scholars on this subject. In the second part, the researcher showed the types of tafsir, the most important of which are: transmitted tafsir and its primary sources: the Holy Qur'an, the Prophet's Sunnah, the Sahabah's sayings and ijtiha'a; and what is reported from the People of the Book according to the Book and Sunna Then the researcher presented examples of the exegesis of the Qur'an by the Qur'an and the exegesis of the Qur'an by the Sunnah. He also demonstrated the criteria for accepting it according to the Sunnah and exegesis of the Qur'an in the words of the Companions, may Allah be pleased with them. The researcher also talked about the tafsir of the opinion (al-tafsir bir-rey) and its parts (mahmud and mezmum) and explained the most important sciences that the commentator needed to know, such as the rules of the Arabic language, the sciences of rhetoric, the principles of law, and the causes of revelation. Others have the ability and understanding to reveal the tafsir and the mufassir, and the researcher from him has mentioned the al-Sharia tafsir with direct research, specifying its meaning, referring to the legal origin, quoting the words of the scholars, and the arguments in accepting it, the meaning, accepting it, and in response to it, linking the Sufi tafsir and the tafsir. Then, in the first part, the researcher described the life of Master Said Nursi—may Allah have mercy on him—from his birth and upbringing, the religious family environment in which he lived, then his scientific journey and social life. He described the most prominent teachers and scholars from whom he received knowledge and who moved with zeal and perseverance between villages and cities to study, and he explained how he began to spread his message among the people and the reason for naming them Risale-i Nur. On the other hands, The Risale-i Nur's authors and the most important sources, according to Master Said Nursi, and then he mentioned his last illness and death, may Allah Almighty have mercy on him, leaving behind a great scientific legacy that his disciples carry on. The researcher mentioned Master Said Nursi's method of exegesis and his method of exegesis of Qur'an verses based on the book“İşaratül İcaz Fi Mezannil caz”in the second part of the research. The researcher found out through the questionnaire how he relied on all kinds of interpretations. Sometimes it is explained with aphorisms from the Book of Allah or the Sunnah of His Messenger, or with authentic ones from the works of the noble. The researcher stated that the author was able to make such an interpretation based on the information he received and learned from his sheikhs and scholars, whom he memorized in his youth, at a time when sources and references were scarce. The researcher also reached a declaration of Master Said Nursi's (may Allah have mercy on him) mastery and ability in the exegesis of verses, especially in the tafsir of the tafsir, which expresses the fluctuations of the heart and spiritual manifestations. One understands verses repeatedly and with understanding until one's heart is saturated with them, so pearl meanings emerge from it. He relied on the use of proverbs, fables and literary arts to explain the abstract meanings of ideas. This diversity has given beauty and majesty to his messages and writings. The endeavor of Üstad Nursi, may Allah have mercy on him, has also come to the fore with its guiding aspect, which is known to the owners of the school of enlightenment in the modern age. This aspect, which is based on the fact that the Holy Qur'an is a book of guidance for people, has been used very well. He endeavored to guide people with the messages of Nur, which traveled into people's hearts and influenced them. The researcher has cited the evidence by clarifying some of its sources. When citing a text with verses from the Qur'an or hadiths from the Prophet, the original sources have been cited in the research's footnotes. Words: Nursi - The Messages of Light - Methodology of Interpretation