Orta Anadolu düğün geleneğinin öğrenci resimlerine yansıması
Conveyance of middle Anatolian wedding traditions on paintings of students
  1. Tez No: 570251
  2. Yazar: SONGÜL KETİZMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL BATIRBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Çocuklara geleneklerimizin varlığını hissettirmek, hatırlatmak ve algılamalarını, iç dünyalarını, dışa aktarımalarını sağlayabilmek önemlidir. Bu araştırmada; öğrencilerin, Orta Anadolu düğün geleneklerinin resimlerine yansıması konusunda kültür ve gelenekler hakkında farkındalıkları, geçmiş ile günümüz arasındaki köprü olan değerlerimize, yaşanmışlıklara, yükledikleri anlamları ortaya koymak, düğün geleneği ile ilgili imgelerin hangilerini yansıtabildiklerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmanın evreni, Ankara ilindeki iki Anadolu Lisesi, 9. ve 10. sınıf öğrencilerinden oluşturulmuştur. Çalışma grubu olarak 40 öğrenci ile çalışılmıştır. Öğrencilerden toplanan resimler betimsel içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Orta Anadolu geleneğine ilişkin olarak öğrencilerin duygu ve düşüncelerini yansıttıkları resimler ve görüşme formuna verdikleri cevaplar bu araştırmanın verilerini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
It is important to adumbrate the presence of tradition to children and condone them to convey their inner worlds to outside. In this research, it is aimed to determine which dif- ferences of traditions and culture, which values that bind past and present together and which simulactrums regarding wedding customs can reflect Middle Anatolian wedding traditions to artworks as paintings. The universe of the study consisted of two Anatolian High Schools, 9th and 10th grade students in Ankara.The reasearch group is composed of 40 students in total. The images collected from students are analyed by content analysis method. In this research, paintings and interviews that created and done by students are analysed by figurative content analysis method consi- dering the main aim is to specify emotions and ideas regarding Middle Anatolian wed- ding customs. The paintings created by students and the feedback that are taken from the interview forms composes the data base of this research.