Devletin küçültülmesi çalışmalarının kamu yönetimi sistemine etkisi
The effect of studies about minimization of state on public administration system
- Tez No: 570273
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada devletin küçültülmesi sonucunda kamu yönetimindeki gelişmeler araştırılmıştır. 1980'den sonra devlet anlayışındaki değişim, yeniden düzenleme gereğini ortaya çıkarmıştır. Yeniden düzenleme kavramının içeriğinde etkili, şeffaf, hızlı ve verimli bir sistem anlayışı yer almaktadır. Böylece devletin görevleri sınırlandırılırken, devlete yeni görevler de yüklenmektedir. Yeni çağda etkili olan küreselleşme olgusu da yönetimde reform çalışmalarına neden olmaktadır. Ulus-devleti tehdit eden küreselleşmeye karşı ayakta kalabilmek için küresel sistemin yönetime dahil edilmesi gerekmektedir. Devlet sistemindeki yeniden yapılandırma çalışmaları birlikte hareket ettiği kamu yönetimi disiplinini de etkilemiştir. Refah devleti yerini etkin devlete bırakmış bu da devletin yetki alanının sınırlandırılması, görevlerinin azaltılmasına neden olmuştur. Halka yakın ve çağın gereklerine uygun yönetim gerçekleştirilmiş olacaktır. Bu amaçla yapılan reform çalışmaları da araştırmada yer almıştır. Bunların başında özelleştirme gelmektedir. Özelleştirme ile bürokratik ve merkezden yönetim uygulamaları azaltılmaktadır. Yine halkın yönetime katılımı ve yerelleşme ile de yönetimde şeffaflık sağlanırken, devletin yükü azaltılmaktadır. Kamu yönetiminde bilgi teknolojilerinin uygulanması da devletin fonksiyonlarını azaltacak bir başka reformdur. Bunların dışında kamu yönetiminde özel işletme yönetimi anlayışının getirilmesi ve toplam kalite uygulamalarına geçişte amaca katkı sağlamaktadır. Bütün bu küçültme çalışmaların bazı engellerle karşılaşılabilmektedir. Kamu yönetiminden beklenen geleneksel kamu hizmeti anlayışı sorun oluşturmaktadır. Bu açıdan yapılan her reformun kamu yönetimindeki yerleşmiş kültüre uygun olması gerekmektedir. Dünyada etkili olan liberal bakış bu sonucu gerekli kılmaktadır
Özet (Çeviri)
In this study as a result of down-sizing of state, it has been studied the changes in the public administration. The change in the view of the government after 1980's, have put forward the need to reorganize. In the content of the reorganization concept, an affective, transparent, fast and efficient idea of system is found. In this way, while limiting the responsibilities, new ones are given to the government. Globalization affective in the new age causes reform in the administration. It is necessary to include global system in administration to survive against globalization threatening notion-state. Reconstruction works in the government system have affected public administration discipline. Welfare state left its place to the functional state, and this caused the limitation of governments authority and decreased the duties of the government. In this way an administration which is akin to public and meets the needs of the time will be realized. The reforms made taking into consideration this purpose were also studied in this paper. Firstly, privatization is to come. With privatization applications of bureaucratic and central government are decreased. Transparency in administration is provided by the participation of local people and in this way the responsibilities of government is decreased. Applying information sciences to public administration will also decrease the function of the state. In addition to these to public administration bringing the concept of management, has provided support to total quality applications. However in all these down-sizing process it is possible to face with some problems. The concept of traditional public service has been a problem facing administration. Hence, it is necessary for each reform to meet the needs of settled culture in public administration. Liberal perspective, affective in the globe, requires this result.