Geleneksel kamu yönetimi ve yeni kamu yönetimi
  1. Tez No: 162829
  2. Yazar: ELİZ SİNEM SAHİLLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Dünyada çok hızlı bir değişim süreci yaşanmaktadır. Bu değişim süreci pek çok alanda kendini göstermiştir. Kamu yönetimi anlayışını da etkileyen bu değişim 1980'li yıllarda yeni sağ politikaların iktidara gelmesiyle birlikte ivme kazanmıştır. Değişim süreciyle ortaya çıkan yeni kamu yönetimi anlayışı şu konulan gündeme getirmiştir:. Devletin küçültülmesi,. Refah devleti anlayışının yerine piyasa ekonomisinin alması,. Yöneten-yönetilen ilişkisinin; devlet-müşteri anlayışına dönüşmesi,. Şeffaflık ilkesi,. Yönetimin denetlenmesinde yeni kurumların oluşturulması. Değişimle birlikte kamu yönetimi disiplini faklılaşmıştır. Özellikle ABD ve İngiltere'deki uygulamalar pek çok ülkede yakından izlenmiş ve yapılan çalışmalarda bunlardan yararlanılmıştır. Yeni kamu yönetimi anlayışı, Türk kamu yönetimi sistemini de etkilemiştir. Bu anlayışın sisteme adapte edilmesi ve sistemin çağdaş, etkili ve verimli hale getirilebilmesi amacıyla pek çok yeniden yapılandırma çalışması yapılmıştır. Bu çalışmalarda, mevcut durumun sonuçlarına ilişkin tespitleri ve çözüm önerilerini yer verilmiştir. Bu çalışmaların değerlendirilmesinde Türk kamu yönetiminin genel yapısı ve özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Çalışmaların en önemli sorunu uygulamaya konamamasıdır. Yapılan çalışmalarda çok sayıda öneri getirilmiş ve bu öneriler tüm çalışmalarda tekrar edilmiştir. Ancak sistemin çağdaş, etkili ve verimli birV nitelik kazanması çalışmaların yapılıp önerilerin sıralanmasıyla mümkün olamamaktadır. Bu çalışmalar, Türkiye'nin sosyal gerçekliği de göz önünde bulundurularak hazırlanmalı; siyasi açıdan desteklenmiş kamu yöneticilerinin çalışmaların gerekli kıldığı alt yapıyı hazırlamasının ardından uygulamaya konmalıdır. Ancak bu şekilde hazırlanacak ve kamu yönetimi sisteminin bütüncül bir biçimde değerlendirilmesi ile sunulacak öneriler uygulama olanağı bulacaktır. Bu amaçla toplumda güven ortamının mutlak suretle sağlanması ve yönetimde farklı fonksiyonlarıyla yer alan birimlerin, bir bütünlük içersinde çalışması gereklidir.
Özet (Çeviri)
A very fast variation is being lived in all world. This variation has been seen in many areas. This variation which had also affected public administration, accelerated by the new right politics became government at 1980's. New public management which comes into being by the variation, made this subject became daily:. Minimal state,. Market economics in order to welfare politics,. Government-client in order to administrator-citizen,. Transparency principles,. Formation new structures for controlling the government, Public management differentiated by this variation. Specially, the experiences in USA and UK are interested and unutilized by many countries. New public management comprehension also affected Turkish public administration system. With the aim the adaptation the system and make the system modern, effective and efficiency; many reorganization studies have been done. The problems of the system and solution suggestions occurred in this reports. Turkish public administrations general structure and characteristics must be considered when these studies evaluate. The most important problem of these studies is seen in application. Many suggestions, even repeated, are take place in these reports. To make the system modern, effective and efficiency is not possible by only making the reports and giving suggestions. These studies must be done by considering the social reality of Turkey. After the public administrator whichVII supported by political, must prepare the convenient structure, the report must be apply to the system. With by only prepared this type and evaluated holistic public administration system, suggestions can be applied. By this purpose, confidence in the society must be provided and the different functioned units must be work holistically.