Petrol ve doğalgaz iletim hatlarında kullanılan apı 5l x80 kalite spiral kaynaklı çelik borunun imalat aşamaları ve metalurjik özelliklerinin incelenmesi
Production stages and metallurgical properties examination of spiral welded api x80 steel used in petroleum and gas pipeline
- Tez No: 570274
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yaptığımız çalışmada, Dünya üzerinde bulunan doğal gaz rezervleri ve bu rezervin transferinde kullanılan boru hattı çelikleri hakkında genel bilgiler yer almaktadır. Petrol doğal gaz iletim hatlarında kullanılan boruların imalatında API 5L X80 standardındaki rulo halindeki çelik sac malzemenin boru formuna getirilinceye kadar yapılan aşamalar incelenmiş ve süreçteki tüm deneyler yapılmıştır. Toz altı kaynak yöntemiyle spiral kaynaklanan sac malzemeye; gözle muayene, kimyasal analiz, mikroyapı-makroyapı inceleme, ultrasonik, floroskobik, hidrostatik, çekme, çentik darbe (charpy), sıvı penetrant, manyetik parçacık, ağırlık düşürme (DWTT), kılavuzlu bükme, vickers sertlik ölçme ve polietilen soyulma testleri uygulanarak tahribatlı ve tahribatsız muayene süreçleri tamamlanmıştır. Yapılan inceleme neticesinde boru hattı çeliğinin kaynak bölgesinde meydana gelen mikroyapıların etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study includes general information about the natural gas reserves on the Earth and the pipeline steels used in the transfer of this reserve. In the production of pipes, API 5L X80 standard sheet steel sheet material was examined until the pipe form was brought to the stage and all the experiments were carried out in the process. In spiral welded sheet material by powder welding; visual inspection, chemical analysis, microstructure analysis, ultrasonic, fluoroscopic, hydrostatic, tensile, Charpy V-Notch, liquid penetrant, weight reduction, guided bending, vickers hardness measurement, magnetic particle and polyethylene peeling tests were carried out and destructive and non-destructive testing processes were completed. As a result of the investigation, the effects of microstructures in the welded area of the pipeline steel were investigated.