Sağlıklı ofis çalışanlarında mobil uygulama destekli egzersiz programının ağrı, yaşam kalitesi ve iş performansına etkisi
The effect of mobile application supported exercise program on pain, quality of life and work performance in healthy office workers
- Tez No: 570281
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEVRİM TARAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmamızın amacı, ofis çalışanlarında egzersiz tabanlı mobil uygulamanın ağrı, yaşam kalitesi ve iş performansına etkilerini araştırmak, uygulamanın bir egzersiz alışkanlığı oluşturma yönündeki etkisini ve geleneksel yöntemlere bir alternatif olup olamayacağını saptamaktır. Çalışmaya dahil edilen 60 olgu, grup 1 (mobil uygulama grubu) ve grup 2 (egzersiz föy grubu) olarak iki gruba randomize edildi. Her iki gruptaki olgulara 1 ay boyunca uygulayacakları egzersizler her gün 5'er tane olmak üzere föy ve mobil uygulama ile sunuldu. Föy grubundaki kişilerden günlük egzersizlerini 3 kez yapmaları istendi. Mobil uygulama grubuna ise günde 4 kez belirlediğimiz periyotlar halinde bildirimler gönderildi. Çalışmamızda olguların algıladıkları ağrı“Visüel Analog Skala (VAS)”, yaşam kalitesi“Nottingham Sağlık Profili (NSP)”, iş performansı“Çalışma Rolü İşlevselliği Anketi”, olguların uygulama hakkındaki memnuniyeti“Memnuniyet Anketi”ve olguların ağrılı bölgeleri, çalışma yılı, çalışma saati gibi parametreler ise hazırlanan“Demografik Bilgiler Formu”ile değerlendirildi. Tedavi sonrası her iki grupta da ağrı, yaşam kalitesi ve iş performansı skorlarında anlamlı değişim elde edildi (p< 0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of exercise-based mobile application on pain, quality of life and work performance in office workers; moreover, to determine whether the application could be an alternative to traditional methods. Sixty patients were randomized into two groups as group 1 (mobile application group) and group 2 (exercise sheet group). The exercises to be applied to the patients in both groups for 1 month were presented as 5 exercises for each day with exercise sheet and mobile application. Patients in the exercise sheet group were asked to do their daily exercise 3 times. For mobile application group, notifications were sent 4 times a day. In our study, patients perceived pain“Visual Analogue Scale (VAS)”, quality of life“Nottingham Health Profile (NHP)”, work performance“Work Role Functioning Questionnaire”, satisfaction of patients about mobile application“Satisfaction Questionnaire”and painful areas of patients, working year and working hours etc. parameters were evaluated with the“Demographic Information Form”.