2017 defolimpik oyunlarında şampiyon olan Türk milli futbol takımının gol atma şekillerinin analizi
Analysis of scoring methods of Turkish national football team, champion in 2017 defolimpic games
- Tez No: 570282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT AÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Araştırmanın amacı: Bu çalışma 2017 Samsun Yaz Defolimpik oyunlarında şampiyon olan Türk Milli Futbol Takımının başarısını istatiksel olarak analiz ederek öne çıkan yönlerin tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Veri toplama aracı olarak Mathball – Posiscope üyelik hesabım, supervisor üyelik hesabım ve Defolimpik Oyunları resmi internet sitesinden elde edilmiştir. Maçlar canlı yayında ve maçların kayıt altına alarak, sonradan bilgisayardan seyredilerek oluşturulan maç izleme kriter cetveli yöntemi ve el notasyon sistemi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Defolimpik oyunların gol ile neticelenen hücum süresi ortalama 9 saniye olarak belirlenmiştir. 2017 Defolimpik oyunlarında şampiyon olan işitme engelliler Türk Milli Futbol Takımının attığı gollerin daha çok 76-90 dakikaları arasında ve maçın ikinci 45 dakikalık yarısında olduğu belirlenmiştir. 2017 Defolimpik oyunlarında şampiyon olan işitme engelliler Türk milli futbol takımının attığı gollerin hücum biçimi incelendiğinde %45 ile en çok golün hızlı hücum ile gerçekleşmiştir. 2017 Defolimpik oyunlarında şampiyon olan işitme engelliler Türk Milli Futbol Takımının gol ile sonuçlanan hücumlarına baktığımızda gollerin tamamı %100 0-5 pas arasında meydana geldiği belirlendi. En çok golün 2 pas %40 ile gerçekleştiği belirlenmiştir. Sonuç: 2017 Defolimpik oyunlarında şampiyon olan Türk Milli Futbol Takımının gol ile neticelenen hücum süreleri literatürdeki başka çalışmaların sonuçları ile benzerlik göstermektedir. Yapılan çalışma ile işitme engelliler futbolunun karakteristiğini belirlemede ve maçta uygulanacak, futbol maçının yapısına uygun antrenman modelleri geliştirilmesine büyük oranda fayda sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to analyze the success of Turkish National Football Team which was the champion in 2017 Samsun Summer Defolympics games. Materials and Methods: My Mathball - Posiscope membership account, supervisor membership account and Defolimpic Games official website were obtained as data collection tool. The matches were analyzed live and recorded by the match monitoring criterion scale and hand notation system. Results: The offensive time of the defolimpic games was 9 seconds. It was determined that the goals scored by the Turkish National Football Team with the hearing impaired champions in 2017 Defolimpic games were mostly between 76-90 minutes and in the second 45 minutes of the match. When the attack form of the Turkish national football team's attacking form was examined, the highest goal was achieved by the fastest attack with 45%. When we look at the Turkish National Football Team's defensive offense, which is the champion in the 2017 Defolimpic games, all of the goals were 100% 0-5. It was determined that the most goals were 40% with 2 passes. Conclusion: Turkish National Football Team, which is the champion in defolimpic games in 2017, has similar results with the results of other studies in the literature. With this study, it is predicted that it will be beneficial to determine the characteristics of the football for the hearing impaired and to develop training models suitable for the structure of the football match.