Gaziantep kuzeydoğusunun neotektoniği: Bozova ve Halfeti doğrultu atımlı fayları ve bunların kör bindirmeler ile ilişkileri
Neotectonics of the northeast Gaziantep region: Bozova and Halfeti strike slip faults and their relations to the blind thrusts
- Tez No: 570290
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL SEYİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Güneydoğu Anadolu neotektoniğinin tipik özelliği doğu-batı doğrultulu bindirmeler, kuzeydoğu-güneybatı sol yanal doğrultu atımlı faylar ve kuzeybatı-güneydoğu sağ yanal doğrultu atımlı faylardır. Gaziantep kuzeydoğusunda, bu yapılar oldukça iyi gözlenmektedir. Bu yapıların arazi çalışmaları ile derlenen yapısal verilerin ve yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerinin ayrıntılı incelemesi sonucunda doğu-batı doğrultulu kör bindirmelerle ilişkili fay ilerleme kıvrımlarının Pliyosen sonrası meydana geldiği ve bunları kesen Bozova ile Halfeti doğrultu atımlı faylarının bu yapılardan daha genç olması gerektiği gösterilmiştir. Bununla birlikte Güneydoğu Anadolu'daki yakın dönem deprem etkinliğinin de (2012.06.04-Mw=5.1 Cizre- Silopi depremi, 1975.09.06-M=6.7 Lice depremi, 2017.03.02-M=5.5 Samsat depremi) ortaya çıkardığı gibi bölgedeki kuzey- güney yönlü daralma hem bindirme hem de doğrultu atımlı faylarla karşılanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the northeast of Gaziantep, east-west_trending thrusts, northeast-southwest trending left-lateral strike-slip faults and northwest-southeast right-lateral strike-slip faults form the major structural element. They are typical structures of the neotectonic regime in southeast Anatolia, Turkey. Detailed investigation of these structures and structural data obtained from both field studies and high resolution satellite images indicate that east-west trending thrust faults and related fault propagation folds are late Pliocene. The strike-slip faults cut these structures and should be younger than thrusting. Additionally, recent seismic activity in the southeast Anatolia (2012.06.04-Mw=5.1 Cizre- Silopi earthquake, 1975.09.06-M=6.7 Lice earthquake, 2017.03.02-M=5.5 Samsat earthquake) shows that north-south compression is taken by both thrusting and strike-slip faulting.