Cerrahi girişim geçiren hastaların kaygı ve hareketlilik düzeyleri arasındaki ilişki ve etkileyen faktörler
The relationship between anxiety and mobility level of the patients undergoing surgical intervention and its related factors
- Tez No: 570293
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM PASLI GÜRDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlanan bu araştırmacerrahi girişim geçiren hastaların kaygı ve hareketlilik düzeyleri arasındaki ilişkiyi ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma; Şubat 2016 – Ağustos 2016 tarihleri arasında Genel Cerrahi kliniğinde yatan ve cerrahi girişim geçiren 138 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri,“Hasta Bilgi Formu”,“Durumluk Kaygı Ölçeği”,“Hasta Hareketlilik Ölçeği”ve“Gözlemci Hareketlilik Ölçeği”kullanılarak toplandı. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 48,79±19,47 olup, %58,7'si erkek, %68,8'i evli, %52,2'si ilköğretim mezunudur. Hastaların %48,6'sı beden kitle indeksine göre fazla kilolu, %47,8'inde kronik hastalık bulunmaktadır. Katılımcıların %53,6'sının daha önce hastanede yatma, %48,6'sının ise cerrahi girişim geçirme deneyimi bulunmaktadır. Hastaların %74,6'sı elektif olarak cerrahi girişime alınmış, %35,5'inde dren, %47,8'inde idrar sondası bulunmaktadır. Hastaların ilk mobilizasyon öncesinde hafif düzeyde kaygı yaşadıkları ve ilk mobilizasyonda ağrı ve zorluk yaşadıkları bulundu.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted to identify the relationship between anxiety and mobility level of the patients undergoing surgical intervention and its related factors. The study was conducted on 138 surgical patients hospitalized in the General Surgery Clinicbetween February 2016 and August 2016. The study data was collected by using“Patients Information Form”,“State-Trait Anxiety Inventory”,“Patient Mobility Scale”and“Observer Mobility Scale”. The mean age of the patients was 48,79±19,47 years and 58,7% of them were male. 68,8% of the patients were married, 52,2% were primary school graduates, 48,6% were overweight according to body mass index and 47,8% had chronic disease. 53,6% of the participants had repeated hospitalization and 48,6% had repeated surgical intervention. Also, 74,6% of the patients had elective surgery, 35,5% had drainage tube and 47,8% had urinary catheter. It was found that the patients had low anxiety before the first mobilization and had pain and difficulty during the first mobilization. There was a statistically significant difference the mean scores of State-Trait Anxiety Inventory between before first mobilization and on the second day at any time.