Yeşil şeftali yaprakbiti [Myzus persicae (sulzer) (Hemiptera:Aphididae)]'nin farklı çarliston biber çeşitleri üstünde üreme ve gelişmesi
Reproduction and growth of myzus persicae (sulzer) (Hemiptera: Aphididae)]on different charliston pepper varieties
- Tez No: 570303
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH ÖZGÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yaşam çizelgesi, belli bir konukçuda bir zararlının büyüme potansiyelini tahmin etmek için kullanılır. Ortaya çıkan parametreler her bir çeşit biberin direnç seviyesini değerlendirmek ve IPM programları geliştirmek için oldukça önemlidir. Bu çalışmada Myzus persicae'nin beş farklı ticari Çarliston biber çeşidi (A.3055, Tufan, Kanyon, Maraton ve SafKan) üstünde yaş ve döneme özgü iki eşeyli yaşam çizelgesi hesaplanmıştır. Çalışmalar 25±1C, %60±10 orantılı nem ve 16:8 aydınlık:karanlık şartlarına ayarlanmış iklim odalarında gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonunda, kalıtsal üreme yeteneği (r) sırasıyla; 0.238, 0.248, 0.193, 0.222 ve 0.233 gün-1 olarak belirlenmiştir. Kalıtsal üreme yeteneği (r) 0.248 gün-1 ile Tufan çeşidinde en yüksek iken 0.193 gün-1 ile Kanyon çeşidinde en düşük olarak hesaplanmış ve istatistiksel olarak sonuçlar önemli bulunmuştur. Toplam gelişme süreleri 8.21 gün ile 10.95 gün aralığında kaydedilmiştir. Ortalama döl süresi (T) çeşitler arasında 16.64 gün ile 17.84 gün arasında bulunmuştur. Çalışmanın sonunda Tufan çeşidi diğer çeşitlere göre daha hassas bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The life table is used to estimate the growth potential of a pest in a given host. The parameters are important for assessing the resistance level of each type of pepper and for developing IPM programs. In this study, age-stage specific two-sex life tables were calculated on five different commercial Charleston pepper cultivars (A.3055, Flood, Canyon, Marathon and Saf Blood) of Myzus persicae. The studies were carried out in climate rooms adjusted to 25 ± 1 ° C, 60 ± 10% relative humidity and 16: 8 light: dark conditions. At the end of the study, the intrinsic rate of increase (r); 0.238, 0.248, 0.193, 0.222 and 0.233 days-1. The intrinsic rate of increase (r) was highest in Tufan cultivar with 0.248 days-1, and the lowest in Canyon cultivar with 0.193 days-1, and the results were found as statistically significant. Total development times were recorded between 8.21 days and 10.95 days. Mean generation times (T) were found between 16.64 days and 17.84 days among cultivars. At the end of the study, Tufan cultiva