Yeşil şeftali yaprakbiti [Myzus persicae (Sulzer) (Hemiptera:Aphididae)]'nin farklı kapya biber [Capsicum annuum L. (Solanaceae)] çeşitleri üstünde laboratuvar şartlarında yaşam çizelgesi
Life table of green peach aphid [Myzus persicae (Sulzer) (Hemiptera:Aphididae)] on different capia pepper [Capsicum annuum L. (Solanaceae)] varieties at the laboratory conditions
- Tez No: 450422
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH ÖZGÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Hayat tablosu çalışmaları bir organizmanın biyografisi hakkında bilgi verir. Sabit şartlar altında popülasyonun hayat tablosu parametrelerinin karşılaştırılması bir çok tür için kullanılır ve sonuçlar popülasyon dinamikleri için çok önemlidir. Bu çalışmada 25 ± 1 C, %60 ± 5 orantılı nem ve 16 : 8 aydınlık : karanlık şartları altında 6 farklı ticari kapya biber çeşidi (Bellisa, Cümbüş, Diyar, Paşa, Sarp, Serenat) üstünde beslenen Myzus persicae'nin yaşa ve döneme bağlı hayat tablosu çalışması olarak kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Life tables give brief life history of an organism. At the same conditions, the comparisons of life table parameters of populations are used for many species and results are very important for population dynamic practices. In this study, we constructed age-dependent life table for Myzus persicae (Sulz.) (Hemiptera:Aphididae) on six Capsicum annuum, commercial capia pepper varieties as follows: Bellisa, Cümbüş, Diyar, Paşa, Sarp and Serenat at the laboratory conditions, 25±1 C, 60±5% RH, 16:8 D/L. At the result of the study, the intrinsic rate of increase (r) were detected as follows; 0.302, 0.305, 0.318, 0.284, 0.254 and 0.310 gün-1 respectively and their statistically comparisons were found important (0