Mersin ili Adanalıoğlu bölgesindeki seralarının tarımsal ve yapısal yönden incelenmesi ve geliştirilmesi üzerine bir araştırma
A research on the investigation and development of the agricultural and structural properties of greenhouses in Adanalıoğlu region in Mersin
  1. Tez No: 570319
  2. Yazar: DENİZ SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇAK KAPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, Mersin İli Adanalıoğlu bölgesindeki seraların tarımsal ve yapısal yönden mevcut durumu, yapısal ve teknik sorunlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma bölgesinde seracılık yapan işletmelerdeki tarımsal bilgiler ve seralarda kullanılan malzeme bilgileri sahada bire bir yapılan anket çalışmasıyla belirlenmiştir. Bölgede yapılan anket, ölçme gözlem ve fotoğraflama çalışmayla alandaki yetiştirilen ürünler, sera tipleri ve yapım teknikleri belirlenmiştir. Ankete katılan üreticilerin %95.2'si bölgenin iklim şartları ve ekonomik değeri nedeniyle biber yetiştiriciliği yapmaktadır. Seraların tamamının plastik örtülü seralardır. Sera malzemeleri çelik profil veya çelik borundan yapılmıştır. Seraların tamamının projesiz olduğu ve çevredeki imalat yapan ustalar tarafından kuruldukları tespit edilmiştir. Bölgedeki seralarda havalandırma, ısıtma ve sulama planlaması sorunlarının olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak bölgedeki seraların mevcut durumu ve gereklilikleri belirlenmiş üreticilerine tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the agricultural and structural situation of the greenhouses in Adanalıoğlu region of Mersin and to determine the structural and technical problems. Agricultural information in greenhouse enterprises in the research region and material information used in greenhouses were determined by one-to-one survey in the field. The products, greenhouse types and construction techniques were determined by the survey, measurement, observation and photography studies conducted in the region. 95.2% of the surveyed producers are cultivating pepper due to the climatic conditions and economic value of the region. All of the greenhouses are covered with plastic. Greenhouse materials are made of steel profile or steel pipe. It was found that all of the greenhouses were without a project and that they were established by the craftsmen in the surrounding area. It has been determined that there are problems in ventilation, heating and irrigation planning in the greenhouses in the region. As a result, recommendations were made to the producers who identified the current status and requirements of the greenhouses in the region.