Yonga levha sektöründe 5s uygulayan işletmelerin bilinç düzeyi üzerine bir araştırma
A research on conscious level of business organizations implementing 5s at particle board sector
- Tez No: 570320
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde çoğu işletme toplam kalite yönetimi felsefesini benimsemiştir. Toplam kalite yönetimi ile üretilen ürünün veya sunulan hizmetin belirlenen veya olabilecek ihtiyaçları karşılama kabiliyetinin artırılması amaçlanmaktadır. Bu amaca yönelik olarak birçok kalite iyileştirme tekniği geliştirilmiştir. Poka-Yoke, Kaizen, Kalite Fonksiyonu Yayılımı, Altı Sigma ve 5S önemli kalite iyileştirm teknikleri arasında gösterilmektedir. 5S işyerlerinde düzeninin sağlanmasının, gereksiz malzeme stokunun engellenmesinin, çalışan verimliliğinin arttırılmasının, düzgün ve kolay ulaşılır arşivleme yapılmasının, malzeme ve işgücü israfının azaltılmasının sağlanması amacıyla bir araya getirilip uygulanması ile oluşturulan bir sistematiktir. 5S tekniği seiri (sınıflandır), seiton (sırala), seiso (süpür), seiketsu (standartlaştır) ve shitsuke (sürdür) olmak üzere 5 aşamadan oluşmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı yonga levha sektöründe 5S tekniğini uygulayan işletmelerin bilinç düzeylerini araştırmaktadır. Çalışma kapsamında yonga levha işletmelerinden 167 kişi ile yüzyüze görüşerek anket uygulanmıştır. Elde edilen anketler SPSS yazılımında eğitim durumu, 5S eğitim durumu ve statü değişkenleri bakımından ki kare analizine tabi tutulmuştur. Çalışmaya göre yonga levha işletmelerinde 5S tekniği çok iyi düzeyde uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays many business organizations have adopted philosophy of total quality management. It is aimed that the supplying capability of determined or future needs of produced product or offered service will be improved within total quality management. For this goal many quality improvement techniques are developed. Poka-yoke, kaizen, quality function deployment, six sigma and 5S are displayed among these quality improvement techniques. 5S is a systematic that describes how to organize a work space for efficiency and effectiveness by identifying and storing the items used, maintaining the area and items, and sustaining the new order. 5S technique consists of 5 phases including seiri (sort), seiton (set in order), seiso (shine), seiketsu (standardize) and shitsuke (sustain). The aim of this thesis study is to research conscious levels of business organizations implementing 5S technique at particle board sector. In the scope of study questionnaire survey is conducted to 167 personnel in particle board business organizations through face-to-face interview. Gathered questionnaire surveys are analyzed with chi square at SPSS software with regard to educational status, 5S training status and position variables. According to this study, 5S technique is implemented very well at particle board business organizations.