Flora of Çaltepe and Çeletepe (Bolu)
Çaltepe ve Çeletepe (Bolu)'nin florası
- Tez No: 570330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalışma Çaltepe ve Çeletepe'nin bitki çeşitliliğinin ortaya çıkarılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. 2015-2018 yılları arasında araştırma alanından 2340 örnek toplanmış, 81 familyaya ait 363 cins ve 768 takson tespit edilmiştir. Taksonların 66 tanesi endemik olup endemizm oranı %8,59'tür. Endemik ve nadir bitkilerin küresel düzeyde IUCN tehlike kategorileri şöyledir: 1 takson“CR”kategorisinde, 4 takson“EN”, 4 takson“VU”, 9 takson“NT”ve 45 takson“LC”kategorisindedir. Aynı zamanda 3 nadir takson bölgesel düzeyde“VU”ve 1 nadir takson“DD”kategorisindedir. 57 takson Bolu ili için yeni kayıttır. Araştırma alanında en fazla takson içeren familyalar: Asteraceae 97 takson (%12,63), Fabaceae 62 takson (%8,07), Lamiaceae 51 takson (%6,64), Rosaceae 44 takson (%5,73), Poaceae 37 takson (%4,82), Brassicaceae 35 takson (%4,56), Caryophyllaceae 32 takson (%4,17), Apiaceae 28 takson (%3,65), Boraginaceae 27 takson (%3,52) ve Orchidaceae 24 takson (%3,13) şeklinde sıralanmaktadır. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımları ise şöyledir: 235 takson (%30,60) Avrupa-Sibirya, 64 takson (%8,33) Akdeniz, 46 takson (%5,98) İran-Turan ve 423 takson (%55,07) çok bölgeli ve/veya bölgesi belirlenmeyen taksonlardır. Araştırma sahasında en çok takson içeren cinsler Geranium ve Silene (12 takson)'dir. Bu cinsleri sırasıyla 11 taksonlu Salvia, 10 taksonlu Trifolium, Veronica ve Campanula, 8 taksonlu Ranunculus, Euphorbia ve Vicia, 7 taksonlu Poa cinsi takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to reveal the vascular plant diversity of Çaltepe and Çeletepe. During 2015-2018, 2340 plant specimens were collected from the research area and 363 genera and 768 taxa belonging to 81 families were determined. Of all the collected taxa, 66 are endemic and endemism rate is 8,59%. The IUCN threat categories of endemic and rare plants at global level are as follows: 1 taxon in“CR”category, as well as 4 taxa“EN”, 4 taxa“VU”, 9 taxa“NT”, and 45 taxa“LC”. Also, 3 rare taxa are found in the“VU”category, as well as 1 rare taxon in the“DD”category at regional level. 57 taxa are new records for the province of Bolu. The largest families in the study area are as follows: Asteraceae 97 taxa (%12,63), Fabaceae 62 taxa (%8,07), Lamiaceae 51 taxa (%6,64), Rosaceae 44 taxa (%5,73), Poaceae 37 taxa (%4,82), Brassicaceae 35 taxa (%4,56), Caryophyllaceae 32 taxa (%4,17), Apiaceae 28 taxa (%3,65), Boraginaceae 27 taxa (%3,52) and Orchidaceae 24 taxa (%3,13). The distribution of taxa into phytogeographic regions are as follows: 235 taxa (%30,60) Euro-Siberian, 64 taxa (%8,33) Mediterranean, 46 taxa (%5,98) Irano-Turanian, and 423 taxa (%55,07) multiregional and/or unknown. Geranium and Silene (12 taxa) are the most common genera in the research area. These genera are followed by Salvia (11 taxa), Trifolium, Veronica and Campanula (each with 10 taxa), Ranunculus Euphorbia and Vicia (each with 8 taxa) and Poa (7 taxa).