Obstetrik brakial pleksus paralizili bireylerde pedobarografik parametrelerin incelenmesi
Investigation of pedobarographic parameters in individuals with obstetric bracial plexus paralysis
- Tez No: 570331
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL ÇOLAK, PROF. DR. NAZİF EKİN AKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmanın amacı Obstetrik Brakial Pleksus Paralizi (OBPP)'li bireylerde yürüme sırasındaki ayak taban basıncı verilerini analiz etmektir. OBPP'ye sahip 19 birey araştırmaya dahil edildi. Bireylerin öncelikle Mallet skorları ölçüldü ve Ayak Postür Skoru kullanılarak statik ayak postür muayenesi yapıldı. Sonra Win-Track® pedobarografi cihazı kullanılarak yürüme sırasındaki ayak taban basıncı analiz edildi. Etkilenmiş ve sağlam taraf ayaklar arasında Ayak Postür Skoru değerlendirmesinde anlamlı fark görülmedi (p>0.05). Etkilenmiş kolun, ipsilateral ve kontralateral ayak F1, adım uzunluğu ve salınım öncesi fazı süresi ((Ts-T3)/Ts) analizinde, ipsilateral taraf verileri istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p0.05). İpsilateral-Kontralateral F1, F2 ve Fmax asimetri indeksi değeri ile Mallet skoru negatif korelasyon bulundu (p0.05). Sonuç olarak OBPP'li bireylerde kol fonksiyon etkileniminin yürüme sırasındaki parametrelerde bir asimetriye sebep olduğu görüldü. OBPP'li bireylerin değerlendirme ve tedavisinde üst ekstremitenin yanında yürüme ve alt ekstremitenin de göz önünde bulundurulmasının yararlı olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to analyze the soles of the foot pressure during walking in individuals with Obstetric Brachial Plexus Paralysis (OBPP). Nineteen individuals with OBPP were included in the study. First of all, Mallet scores were measured and static posture examination was performed using Foot Posture Score. The foot sole pressure during walking was then analyzed using the Win-Track® pedobarography device. There was no significant difference between the affected and intact feet in the evaluation of the Foot Posture Score (p>0.05). In ipsilateral and contralateral foot F1, step length parameters and pre-swing phase duration ((Ts-T3) / Ts) analysis of the affected arm, ipsilateral side data were found to be significantly higher (p0.05). It was found that while Ipsilateral-Contralateral F1, F2 and Fmax asymmetry index values increased, Malllet score decreased (p0.05). As a result, it was observed that arm function effect in individuals with OBPP caused an asymmetry in walking parameters. It was concluded that walking and lower extremity should be considered in the evaluation and treatment of individuals with OBPP.