Hemşire–hemşire işbirliğinin hemşirelerin iş doyumu düzeylerine etkisi
The effect of nurse-nurse collaboration on nurse job satisfaction levels
- Tez No: 570357
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN TÜRE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma; hemşire-hemşire işbirliğinin, hemşirelerin iş doyum düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini Eskişehir il merkezinde bulunan bir üniversite hastanesinde çalışan 400 hemşire oluşturdu. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Hemşire-Hemşire İşbirliği Ölçeği”ve“Hemşire İş Doyum Ölçeği”kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik dağılımlar, Kolmogorov- Smirnov testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Araştırmaya katılan hemşirelerin %78' i kadın, %54' ü evli, %58'i lisans mezunu olduğu, yaş ortalamalarının 30,13±6,87 olduğu, meslekte çalışma yıl ortalamasının 7,90 ±6,27 olduğu belirlendi. Yapılan analizler sonucunda hemşirelerin genel işbirliği düzeyleri puan ortalaması 3,69 ± 0,66 olarak bulundu. Hemşirelerin ölçeğin alt boyutlarından aldıkları puan ortalamaları; profesyonellik 3,78 ± 0,76; problem çözme 3,46 ± 0,89; iletişim 3,65 ± 0,73; süreç paylaşımı 3,65 ± 0,70 ve koordinasyon ortalaması 3,73 ± 0,79 olarak saptandı. Yapılan analizler sonucunda hemşirelerin genel iş doyumu puan ortalaması 3,50 ± 0,58 olarak bulundu. Hemşirelerin iş doyum ölçeği alt boyutlarından aldıkları puan ortalamaları; iş ile ilgili olumlu duygular 3,54 ± 0,76; üstlerden uygun destek görme 3,51 ± 0,93; iş yerinde algılanan önem 3,87 ± 0,57; keyifli çalışma ortamı 2,84 ± 0,81 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was made as a descriptive study in order to determine the effect of nurse-nurse cooperation on job satisfaction of nurses. The samples of study were made by 400 nurses who have worked in a University hospital which located in the center of Eskişehir. Datas were collected by using“Personal Information Form”,“Nurse-Nurse Cooperation Scale”and“Nurse Job Satisfaction Scale”. Percentage distributions, Kolmogorov-Smirnov test, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis variance analysis and Spearman correlation analysis were used in the evaluation of the data.It was determined that 78% of the nurses participating in the study were women, 54% were married, 58% were undergraduate graduates, the avarge of age was 30.13 ± 6.87, and the average year of working in the profession was 7.90 ± 6.27. As a result of the analyzes, the average score of general cooperation levels of nurses was found as 3.69 ± 0.66. The avarage of scores of nurses from the sub-dimensions of the scale were; professionalism 3.78 ± 0.76; problem solving 3.46 ± 0.89; communication 3.65 ± 0.73; the process sharing was 3.65 ± 0.70 and the coordination average was 3.73 ±0.79. As a result of the analyzes, the average job satisfaction score of the nurses was found as 3.50 ± 0.58. Avarage scores of nurses from the job satisfaction rate sub-dimensions were; positive feelings about the work 3,54 ± 0,76; appropriate support from the superiors 3.51 ± 0.93; perceived significance at work 3.87 ± 0.57; pleasant working environment was found as 2.84 ± 0.81.