Metformin ve diğer antidiyabetik ilaç kullanımının akut iskemik inmede şiddet ve prognoz üzerine etkisi
The effect of metformin and other antidiabetic medicine on severity and prognosis in acute ischemic stroke
- Tez No: 570356
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN YÜCESAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: İskemik inme ölüm nedenleri arasında ikinci ve özürlülük nedenleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Yaşla birlikte sıklığı artan inme giderek yaşlanan popülasyonumuzda önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Diabetes mellitus (DM), beyin damar hastalıkları (inme) için önemli bir risk faktörüdür, uygun antidiyabetik tedavi başlanması özürlülük yaratacak şiddette inme geçirmeyi önlenebilir. Bu çalışmanın amacı metformin ve diğer antidiyabetik ilaç kullanımının akut iskemik inmede şiddet ve prognozu üzerine etkisini araştırmaktır Gereç ve Yöntem: Ocak 2017 ve Nisan 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni-Sina Hastanesinin nöroloji kliniğine akut iskemik inme tanısı ile yatan ve çalışmaya katılmayı kabul eden tüm hastalar üç gruba ayrılmıştır: Grup 1) hiçbir antidiyabetik ilaç almayan tip 2 DM hastaları; Grup 2) metformin veya metforminle beraber diğer antidiyabetik ilaç kullanan hastalar; Grup 3) hiçbir antidiyabetik ilaç almayan 11 tip 2 DM hastası, 86 tip 2 DM olmayan hastalar . Gruplar akut iskemik inme şiddeti ve prognozu açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: Bu çalışmaya 156 hasta alınmıştır; grup 1 de 42 hasta (%26.9), grup 2'de 17 hasta ( %10.9); grup 3'de 97' hasta( %62.2) vardır. Gruplar arasında iskemik inme şiddeti ve prognozu açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir. Sonuç: Metformin kullanımının iskemik inme şiddet ve prognozu üzerine etkisi bulunmamıştır. Ancak daha fazla sayıda hastayı içeren çok merkezli yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Ischemic stroke is the second leading cause of death and the leading cause of disability. Stroke, which increases in frequency with age, is an important health problem in our aging population. Diabetes mellitus (DM) is an important risk factor for cerebral vascular disease (stroke), initiation of appropriate antidiabetic treatment can prevent stroke with severe disability. The aim of this study was to investigate the effect of metformin and other antidiabetic drugs on severity and prognosis in acute ischemic stroke. Materials and Methods Between January 2017 and April 2019, all patients admitted to the neurology clinic of Ankara University Faculty of Medicine Ibni-Sina Hospital with the diagnosis of acute ischemic stroke were divided into three groups: Group 1) type 2 DM patients without any antidiabetic medication; Group 2) patients taking metformin or other antidiabetic medication with metformin; Group 3) 11 patients with type 2 DM who received no antidiabetic medication and 86 patients without type 2 DM. The groups were compared for acute ischemic stroke severity and prognosis. Results 156 patients were included in this study; 42 patients (26.9%) in group 1 and 17 patients (10.9%) in group 2; In group 3, there were 97 patients (62.2%). There was no statistically significant difference between the groups in terms of ischemic stroke severity and prognosis. conclusion Metformin use has no effect on severity and prognosis of ischemic stroke. However, new multicentre studies involving more patients are needed.