Şeyh Muhammed Saîd Seydâ El-Cezerî'nin hayatı ve tasavvufî görüşleri
Shei̇kh Muhammed Saîd Seydâ El-Cezerî's life and sufi̇sti̇c vi̇ews
- Tez No: 570394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışması Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetişmiş Şeyh Muhammed Saîd Seydâ el-Cezerî'nin hayatı ve tasavvufî görüşleri hakkında bilgi vermeyi amaçlamıştır. Bu çalışma bir giriş, iki bölüm ve bir sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde Cizre'nin tarihi ve coğrafi konumu ve bu coğrafyada yetişmiş önemli âlimler ve Nakşibendî Tarîkatı'nın Hâlidî kolunun oluşumu hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Seydâ el-Cezerî'nin doğumu, çocukluğu, medrese ve dergâh eğitimi, evlilikleri ve çocukları, talebe ve halifeleri ile kaleme aldığı eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Seydâ el-Cezerî'nin Tasavvufî hayat ve kavramlarıyla ilgili görüş ve düşünceleri hakkında bilgi verilmiştir. Sonuç bölümünde ise hakkında bilgi verilen Seydâ el-Cezerî'nin hayatı ve görüşlerinden istifade edilmesi gereken hususlar ve genel değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to give information concerning the life and sufistic views of Sheikh Muhammad Saîd Seydâ al-Cezerî, whom has grown up in South-eastern Anatolia. This study consists of an introduction, two parts and a conclusion. In the introduction, the history, geographical location of Cizre and important scholars that have been brought up in this geography, and the formation of the Hâlidîye branch of the Naqshbandi sufy way are briefly given. In the first part, the birth of Seydâ al-Cezerî, his childhood, madrasah and dervish convent education, his marriages and children, students and caliphs and the work he has written has been given. The second part, has been formed of information concerning the views and opinions of Seydâ al-Cezerî on Sufy life and its concepts. In the conclusion, information that is thought to be beneficial to consider regarding Seydâ al-Cezerî's life and opinions has been stated.