Türkiye ve İngiltere'de ilkokullarda değerler eğitimi uygulamalarının incelenmesi
An examination of the practices of value education in primary schools in Turkey and England
  1. Tez No: 570393
  2. Yazar: ÜMMÜHAN CİHANGİR TABAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHATTİN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, Türkiye ve İngiltere'de ilkokullarda değerler eğitiminin eğitim sistemi, yasal alt yapı, görev alan kurumlar, öğretilen değerler ve değerler eğitimi uygulamaları açısından karşılaştırmalı bir incelemesini sunmaktadır. Çalışma iki ülke arasındaki eğitim sistemi ve değerler eğitiminin gelişimi zemininde farklılık ve benzerliklerin ilkokullarda öğretilen değerleri ve değerler eğitimi uygulamalarını nasıl etkilediğini incelenmeyi amaçlanmaktadır. Bu çerçevede bu tezde şu sorulara cevap aranmaktadır: Değerler eğitimine ilişkin olarak öğretilen değerler ve bunun öğretim biçimleri ülkeler arasında nasıl değişiklik göstermektedir? Ülkelerdeki farklı uygulamalar hangi zeminde ortaya çıkmaktadır? Buradan hareketle, Türkiye ve İngiltere'de ilkokullarda öğretilen değerler ve bunun öğretim biçimleri nelerdir ve iki ülke arasındaki uygulama farklılıkları hangi zeminde ortaya çıkmaktadır? Çalışma bulguları göstermektedir ki Türkiye ve İngiltere arasında öğretilen değerler kadar bu değerlerin belirlenmesi ve değerler eğitiminin denetim ve takibini yapan kurumlar zemininde kesin farklılıklar vardır. Bunun sebebi eğitim sistemlerinin yapısı, ülkelerdeki tarihi dönüm noktaları ve eğitim sürecine dâhil olan kurumlar noktasındaki ülkeye has tecrübelerdir. Buna karşın, değer öğretimi biçimleri ve okul ve sınıf ortamı kullanımı noktasında pek çok ortak noktalar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study offers a comparative analysis of values education in primary schools in England and Turkey, with reference to the legal infrastructure, the institutions involved, the values taught in the schools and the way they are taught. The aim of this study is thus to examine the differences and similarities between the two countries regarding the practices of values education. Hence, this thesis raises the following questions: How do the values taught in the schools and the way they are taught vary between Turkey and England? And On which ground do different practices emerge in these two countries? The study findings suggest that there are sharp differences between Turkey and England regarding the values taught in the schools and the institutions involved in control and monitoring the values education process. The reason for this is the country-specific experiences on the structure of education systems, the historical milestones in the countries and the institutions involved in the education process. Nevertheless, it should also be highlightedthat many commonalities have been observed in terms of teaching values and the use of school and classroom settings throughout.