Kişisel verileri verme, yayma veya ele geçirme suçu
Crime of transfer, dissemination or seizure of personal data
  1. Tez No: 570425
  2. Yazar: EŞREF BARIŞ BÖREKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAĞIP BARIŞ ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bilişim teknolojilerinin büyük bir devinimle geliştiği günümüzde 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun 2016 yılında yürürlüğe girmesiyle kişisel verilerin korunması hukukunun yeniden yorumlanması ihtiyacı doğmuştur. Bu ihtiyacın son derece yoğun olduğu alanlardan birisi 2005 yılında yürürlüğe giren 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu ile ilk defa düzenlenen kişisel verileri verme, yayma veya ele geçirme suçudur (“TCK m. 136”). Çalışmamızda ilk etapta kişisel verilerin korunması hukukuna özgü kavramlar ile TCK m. 136 arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu inceleme neticesinde kişisel verilerin korunması için ceza hukukunun mutlaka başvurulması gereken bir hukuk dalı olup olmadığı değerlendirilmiştir. Son olarak da TCK m. 136'ya yönelik şekil, içerik, kapsam bakımından olan ve olması gereken hukuka ilişkin eleştiri ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
On the verge of increasing development in information technologies, the Turkish Data Protection Code 6698 came into force in 2016, and the need for reinterpretation of data protection law has emerged upon this implementation. One of the areas where there is a dire need for academic research is the crime of unlawful seizure of personal data (“TPC Article 136”) for the first time regulated in the Turkish Penal Code 5237 entered into force in 2005. Initially, the interplay between specific concepts of data protection law and TPC Article 136 is analyzed in our thesis. Following such analyze, the question of whether criminal law must be applied for the protection of personal data was evaluated. Lastly, TPC Article 136 from the perspective of de lege lata and de lege ferenda in terms of form, content, the scope is criticized and alternative approaches in this context are proposed.