Türk Ceza Kanunu'nda kişisel verilerin basın yayın yoluyla açıklanması suçu
The crime of the processing of personal data by the press and broadcasting activity in the Turkish Penal Code
- Tez No: 583683
- Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Tezimizin amacı, TCK'nin 136. maddesinde düzenlenen, verileri verme veya ele geçirme suçunun basın ve yayın faaliyeti kapsamında işlenmesi halinde korunan iki menfaate ne şekilde üstünlük tanınacağı vurgulanmak üzere suçun unsurları inceleme konusu yapılmıştır. Suçun kanuni tanımında yer alan yayma hareketinin basın ve yayın faaliyeti ile olan ilişkisi, basın ve yayın faaliyetiyle kişisel verinin işlenmesi halinde çatışan, basının haber verme hakkı ile kişisel verilerin korunması hakkı arasında hangi hakka, ne şekilde üstünlük tanınacağı, kamu menfaati hususu ulusal ve uluslararası yargı kararları ile incelenmiştir. Kişisel verilerin korunması hakkı ile özel hayatın gizliliğinin korunması hakkının birbiri ile bağlantılı olmasından dolayı, kişilere ait ses ve görüntülerin basın ve yayın faaliyeti ile hukuka aykırı işlenmesi halinde hangi suçun oluşacağı, öğreti görüşleri ve ulusal-uluslararası yargı kararları ile incelenmiştir. Kişisel verilerin basın ve yayın yoluyla hukuka aykırı olarak açıklanması halinde hukuka uygunluk sebepleri, ceza genel hukuku prensiplerine göre incelenmek ile birlikte bu hususta Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'ndaki özel düzenlemeye de yer verilerek eleştirilerimiz ortaya konulmuştur. Kişisel Verilerin Korunması Kanununda her ne kadar ifade özgürlüğü kapsamında kişisel verilerin işlenmesi istisna tutularak koruma altına alınmış ise de Türk yargılama sisteminde bugünkü uygulamada temel hak ve özgürlüklere, bilhassa gazetecinin haber verme hakkı ile kamuoyunun bilgilenme hakkına bakışın geriye gittiği gözlemlendiğinden, yasaların düzenlemelerinin daha açık ve net olması gerektiği, gazetecilerin haber verme hakkının Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda ayrıca yer almasının daha uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our thesis is to examine the elements of the crime, which was regulated under article 136 of Turkish Penal Code named unlawful delivery or acquisition of data, in order to emphasize the superiority of the two protected benefits if the crime is of issuing or obtaining data is processed within the scope of press and publication activities. The relationship of the dissemination movement in the legal definition of the crime to the press and broadcasting activity, the conflict in the case of the processing of the personal data by the press and broadcasting activity, the right to inform the press and the right of protection of personal data, the right to be given superiority in the way of public data, the national and international court orders were examined. Since the right to the protection of personal data and the right to the protection of privacy are interrelated, the press and broadcasting of individuals' voices and broadcasting activities are examined in terms of which crime will occur, doctrinal opinions and national and international court orders. In case of unlawful publication of personal data by the press and broadcasting, the reasons for compliance with the law are examined in accordance with the general principles of criminal law, and the special arrangement in the Personal Data Protection Law has been included in this regard and our criticisms have been put forward. In the Personal Data Protection Law, although processing of personal data is taken under protection in the scope of freedom of expression, it is observed that in the Turkish judicial system, the right of the public to be informed and the journalist's right to inform has been regressing. Therefore the journalist's right to inform should be included clearly in the Personal Data Protection Law.