Tarımsal üretimin sürdürülebilirliği açısından genç çiftçilerin çiftçiliği algılamaları ve çiftçilik yapma eğilimlerinin belirlenmesi: Isparta ili örneği
Perception of the young farmers on the farming and the determination of their tendencies of engagement in farming in terms of sustainability of agricultural production: Case study of Isparta province
- Tez No: 570436
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı tarımsal üretimin sürdürülebilirliği açısından genç çiftçilerin çiftçiliği algılamaları ve çiftçilik yapma eğilimlerinin Isparta ili örneğinde belirlenmesidir. Çalışmanın ana materyalini; Isparta ilini sosyoekonomik ve tarımsal potansiyel açıdan temsil edecek şekilde seçilen ilçe ve köylerde tarımsal uğraşlarda bulunan 18-40 yaş arası 110 genç çiftçi ile yapılan anket çalışmasından elde edilen veriler oluşturmuştur. Çalışmada tam sayım yöntemi uygulanmıştır. Çalışma kapsamında tarımsal üretimde bulunan genç çiftçilerin sosyoekonomik özellikleri, uğraştıkları tarımsal faaliyet türleri, genç çifçilerin çiftçilik yapmasını ve tarımsal üretimle uğraşmasını etkileyen faktörler ile genç çiftçilerin çiftçiliği algılamaları, gelecek planlarında çiftçiliğe devam edip etmeyecekleri de incelenmiştir. Ayrıca, tarımsal üretimde bulunan genç çiftçilerin ülke genelinde uygulanan Genç Çiftçileri Destekleme Projesi'ne bakış açıları da incelenmiştir. İncelenen işletmelerde genç çiftçilerin ortalama yaşı 28.40 yıl olarak tespit edilmiştir. Çiftçilerin ortalama deneyim süreleri 11.02 yıl olarak bulunurken ortalama eğitim süreleri ise 10.95 yıl olarak saptanmıştır. Genç çiftçilerin %89.09'unun kendi mülkiyetlerine ait arazilerinin olduğu tespit edilmiştir. İncelenen işletmelerde ortalama işletme genişliği 54.70 dekar olarak hesaplanmıştır. Genç çiftçilerin %47.27'sinin tarım dışında başka bir uğraşlarının da olduğu belirlenmiştir. Genç çiftçilerin %67.27'si gelecekte çiftçiliğe devam edeceklerini, %30.91'i ise kente göç etmek istediklerini belirtmişlerdir. Araştırmada Ki-Kare testi ve Faktör Analizi'nden yararlanılarak veriler analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Genç çiftçiler; sadece bitkisel üretimden gelir sağlayanlar ile hem bitkisel hem de hayvansal üretimden gelir sağlayanlar olmak üzere iki gruba ayrılmış ve bu iki grup arasında çiftçiliği algılama açısından bir fark olup olmadığı Ki-Kare analizi ile test edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre iki grup arasında;“iş teklifi gelirse çiftçiliği bırakma”,“tarım sektörünün gençler için önemli bir istihdam olduğu”,“gençlere yönelik desteklerin gençler için önemli bir motivasyon kaynağı olması”, genç çiftçilerin sosyo ekonomik koşullarının iyileştirilmesinin gençlerin köyde kalma ve çiftçilik yapma eğilimini artıracağı“ değişkenleri bakımından istatistiki olarak önemli bir fark olduğu bulunmuştur. Genç çiftçilerin çiftçiliğe yönelik tutum ve davranışlarını değerlendirmelerini belirlemek amacıyla faktör analizi yapılmıştır. Likert ölçeğine uygulanan güvenirlik analizinde toplam 19 değişkenin Cronbach Alpha değeri 0.79 olarak hesaplanmıştır. Faktör analizi sonucunda 7 bağımsız faktör tespit edilmiştir. Bu 7 bağımsız faktörün bütün değişkenleri açıklama oranın %65.95 olduğu ortaya çıkmıştır. ”Tarımsal Bilinç" faktörünün daha fazla faktör yüküne sahip olduğu ve en önemli açıklayıcı faktör olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; comprehend of agricultural activity by young farmers in the rural area by the view of sustainable agricultural production and specify the farming propensities on city of Isparta. The main materials of the study are; datas obtained by the survey activity on 110 young farmers between the ages of 18-40 whom chosen from the villages and towns of Isparta that exemplify the city on the way of socio-economic and agricultural potential. In the study; socio-economic characteristics of young farmers who live in rural areas, types of agricultural activities, the reasons that keep them from activity of agriculture, the perception of farming by the rural youths were analyzed. Furthermore, viewpoints of young farmers who live in rural areas, about“The Young Farmers Support Project”that is executed all over the country were evaluated. The average age of the farmers was found to be 28.40 years in the surveyed establishments. The farmers were found to have 11.02 years of experience on average while their average duration of education was found to be 10.95 years. It was found that 89.09% of the young farmers have their own land. While the average establishment area was found to be 54.70 decares, the tilled land was found to have an average area of 51.98 decares. It was revealed that 47.27% of the young farmers have a profession other than agriculture. While 67.27% of the young farmers stated that they would continue farming, it was found that 32.73% of them were thinking of quitting farming. It was revealed that 30.91% of the young farmers wanted to migrate. Data were analyzed and interpreted via Chi Square Test and Factor Analysis in the study. Young farmers separated in two groups, earn money only from plant production and also from animal production and these groups as were tested by Khi Square analysis on the comprehend farming activity analysis result were showed that there are significant differences between these two groups on;“Leave farming in case of receiving a working proposal”,“Agriculture sector is an important employment area for youths”,“Support for youths are important motivation source”,“The improvement of rural youths' socio-economic conditions increase the number of farmers who stay in village”. The factor analysis executed for defining young farmer's attitudes and behaviors on farming. On reliability analysis that executed to Likert scale totally 19 variable Cronbach Alpha value was calculated 0.79 on the result of Factor Analysis 7 factor inconstants were detected. These 7 factor declaration ratio over all inconstants were %65.95“Agricultural consciousness”factor had more factor load ant the importance of these factors was detected.