The influence of culture and context on conflict management preferences of academics in higher education institutions
Kültür ve bağlamın yüksek öğretim kurumlarında çalışan akademisyenlerin çatışma yönetimi tercihlerine etkisi
- Tez No: 570437
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ARBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Psikoloji, İşletme, Public Administration, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma, akademisyenlerin çatışma yönetimi süreci tercihlerinin değer, ilişki, yapısal, menfaat ve veri çatışmaları gibi beş farklı çatışma senaryosunda nasıl değiştiğini ve bu tercihlerin katılımcıların Yatay Bireycilik, Dikey Bireycilik, Yatay Kolektivizm ve Dikey Kolektivizm gibi kültürel değerleriyle nasıl ilişkili olduğunu incelemektedir Bu şekilde araştırmanın akademisyenlerin yaşadığı çatışmaların yönetimine ve yükseköğretim kurumlarında etkin ve verimli çatışma yönetimi sistemlerinin tasarımına ve geliştirilmesine katkıda bulunması amaçlanmıştır. Katılımcılar Türkiye'nin 79 farklı kentinden 199 üniversitede çalışan ve belirgin kolektivist eğilimleri olan 1925 (1017 kadın ve 902 erkek) akademisyendir. Çalışmada çevrimiçi bir anket aracılığıyla öncelikle akademisyenlerin kültürel değerleri toplanmıştır. Akademisyenler daha sonra, on farklı çatışma yönetimi sürecinin her birinin, senaryolarda verilen beş farklı çatışma tipinin yönetiminde ne derece uygun olduğunu belirlemişlerdir. Sonuçlar, yatay kolektivizmin, müzakere, dönüştürücü arabuluculuk, akran arabuluculuk, değerlendirici arabuluculuk, menfaat-temelli arabuluculuk ve ombuds gibi menfaat-temelli süreçlerin ortalam puanlarıyla pozitif ilişkili olduğunu göstermiştir. Öte yandan, dikey bireycilik puanlarıyla, hak-temelli tahkim, mahkeme, kurum içine şikayet ve kurum dışına şikayet gibi süreçlerin ortalama puanları arasında da pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür. Ombuds ve tahkim, süreçlerinin ortalama puanlarının ise birden fazla kültür boyutuyla ilişkili oldukları ve bu yönüyle karma süreçler olarak değerlendirilebilecekleri görülmüştür. Çalışmada, çatışma senaryosunun değişmesiyle süreçlerin uygunluğuna verilen puanların önemli ölçüde değiştiği de gözlenmiştir. Çatışma yönetimi süreçlerinin ortalama puanları, çatışma türüne göre belli bir eğilim takip etmektedir. Dava ve dış şikayet puanlarındaki değişim benzer bir eğilime sahiptir. Benzer şekilde, dönüştürücü arabuluculuk, müzakere, akran arabuluculuk ve değerlendirici arabuluculuk puanlarının anlaşmazlık çeşidine bağlı olarak değişimleri de benzer bir eğilime shaiptir. Ancak, menfaat-temelli ve hak temelli süreçlerdeki değişimin birbirlerinden farklı olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmada dönüştürücü arabuluculuk, senaryolarda verilen tüm çatışmaların yönetimi için en uygun süreç olarak ortaya çıktmıştır. İkinci en uygun yöntem de akran arabuluculuğu olmuştur. Öte yandan, dış şikayet ve dava yoluyla anlaşmazlıkların çözümü için verilen puanlar çok düşüktür çıkmıştır. Bu da bu süreçlerin akademisyenler tarafından senaryolarda verilen kişilerarası çatışmaların yönetiminde etkili yöntemler olarak algılanmadığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated how the conflict management process preferences of academics changed in five different conflict scenarios, namely value, relationship, structural, interest, and data conflicts, and explored how these preferences were related to participants' cultural values such as Horizontal Individualism, Vertical Individualism, Horizontal Collectivism and Vertical Collectivism. In this way, it is aimed to contribute to the management and resolution of the conflicts experienced by academics and to the implementation and development of effective and efficient conflict management systems in higher education institutions. Participants were 1925 (1017 females and 902 males) academics with salient collectivistic tendencies working in 199 universities from 79 different cities in Turkey. Through an online questionnaire, the cultural values of academics were collected. Then, they rated to what extent each of the ten different conflict management processes were proper in management of the five different types of conflicts given in the scenarios. The results indicated that horizontal collectivism was positively related to the appropriateness scores of interest-based processes, namely negotiation, transformative mediation, peer mediation, evaluative mediation, interest-based mediation and ombuds. On the other hand, the vertical individualism was positively related to appropriateness scores of rights-based processes, namely litigation, arbitration, internal grievance and external grievance. Ombuds and arbitration were found to be mixed-motive processes since they were related to more than one dimension of culture. The scores given for appropriateness of the processes changed significantly with the change of the conflict scenario. Mean scores of conflict management processes followed certain traits with respect to conflict type. Litigation and external grievance scores followed similar traits. Similarly, transformative mediation, negotiation, peer mediation and evaluative mediation mean scores followed similar traits. However the traits of change for interest-based and rights-based processes were quite different from each other. Transformative mediation emerged as the most appropriate process for management of all of the conflicts given in scenarios and this was followed by peer mediation. On the other hand, lowest scores were obtained for external grievance and litigation indicating that these methods were perceived to be inefficient by academics in management of the interpersonal conflicts given in the scenarios.