Bazı W UMa tipi çift yıldızların fotometrik analizi
The photometric analysis of some W UMa type bineries
- Tez No: 570451
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında W UMa türü örten QQ Boo ve V342 Dra çift sistemlerinin ilk kez ayrıntılı fotometrik analizleri yapılmıştır. Hedef yıldızların gözlemleri 2013 yılında İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Yürütücü Sekreterliği'nin“3685”numaralı projesi ile desteklenen, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Astrofizik Araştırma Merkezi ve Ulupınar Gözlemevi'nde bulunan İST60 teleskobu ile yapılmıştır. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi ifade edilebilir: 1. QQ Boo ve V342 Dra'nın fotometrik gözlemlerinin analizinden yeni minimum zamanları ve ışık elemanları elde edildi. 2. Sistemlerin ışık eğrisi çözümünden fiziksel parametreleri elde edildi. 3. Daha önceki çalışmalardan alınmış 56 tane W-alt tip W UMa türü sistem verisinden yola çıkarak yarı-büyük eksen ve periyot arasında bir korelasyon (a, p) bulundu. 4. Bu ampirik (a, p) ilişki yaklaşımı doğru kabul edilerek mutlak parametreler elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, detailed photometric analyzes of the QQ Boo and V342 Dra binary systems covering the W UMa type were performed for the first time. The observations of the target stars were carried out in 2013 with the İST60 telescope at Çanakkale Onsekiz Mart University Astrophysics Research Center and Ulupınar Observatory, which was supported by Istanbul University Scientific Research Projects Executive Secretariat Project No. 3685. The results obtained in this study can be expressed as follows: 1. New times of minima and light elements were obtained from photometric analysis of observations of QQ Boo and V342 Dra systems 2.The physical parameters of the systems were derived from the light curve solution. 3. Based on 56 W-subtype W UMa type system data from previous studies, a correlation (a, p) was found between the semi-major axis and the period. 4. Absolute parameters were obtained by accepting this empirical (a, p) relation approach correctly