Born - infeld - riemann gravity
Born - ınfeld - rıemann çekim kuramı
- Tez No: 325713
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Evrenimiz buy¨ uk patlamayla olus¸tu. Bilim insanları tara?ndan olus¸turulan teo- ¨riler temelde evrenimizin olus¸umunu anlamaya yoneliktir. Bu amac¸ ic¸in olus¸turulmus¸ ¨teoriler c¸ok c¸es¸itlidir ve farklı farklı ele aldıgımızda c¸ ? ozmeye c¸alıs¸tı ¨ gımız bazı problem- ?lere ancak cevap verebildikleri gor¨ ulmektedir. A. Einstein da dahil olmak uzere ortak ¨amac¸ bu teorileri tek bir teori altında toplayabilmek ve bu teori ile evrenimizin olus¸umu,ivmelenmesi, kara madde gibi bir c¸ok problem icin c¸oz¨ um sunabilmektir. Ancak bug ¨ une ¨kadar tam anlamıyla bir teori olus¸turulamamıstır. Esas problem c¸ekim kuvvetini diger ?temel kuvvetlerle birles¸tiremememiz ve tum temel kuvvetleri tek bir teori altinda toplayamamamizdir. C¸ ekimi diger temel kuvvetlerle birles¸tirme c¸abalarından en ? onemlisi Born- ¨Infeld c¸ekim teorisidir. Bu teoride cekim ve elektromanyetizma bir araya getirilmeyecalıs¸ılmıs¸tır. Yalnızca metrik tensor¨ u modi?ye edilerek bas¸arılabilmis¸tir. Metrik tens ¨ or¨ u¨hem simetrik hem de antisimetrik parc¸alardan olus¸turulmus¸ ve antisimetrik parc¸a elektromanyetizma ile bagdas¸tırılmıs¸tır. Teoriye W-Z alanlarını veya gluonu katmak istedi ? gimizde ?ne olur? Born-Infeld tipi c¸ekim bunun ic¸in yeterli midir? Eldeki teoriler bunun ic¸inyeterli degildir. Bu y ? uzden tezimizde yeni bir teori olus¸turduk ve bu teoriyi yalnizca Rie- ¨mann tensor¨ u simetrilerini kullanarak gelis¸tirdik. Teorimiz, 4. dereceden tens ¨ orleri icinde ¨barındırdıgı ic¸in non-Abelian alanlara izin verir ve kozmik patlamayı da sa ? glar.
Özet (Çeviri)
The Universe we live in has started with a bang, a very big bang. Its evolutionand global structure are controlled by gravitation and its matter and radiation content.Gravitation, curving of spacetime, formulated in minimal or extended versions, providesdifferent layers of understanding about the Universe. Einstein?s General Relativity (GR)gives a description of gravity, and there are various reasons for extending it. One suchextension refers to unifying the other forces in Nature with gravity in the framework ofGR. The very ?rst approach in this direction was due to Born and Infeld who have triedto unify electromagnetism with gravity. It is a generalization of metric tensor to haveboth symmetric and antisymmetric parts gives rise to a merging of Maxwell?s theory withEinstein?s theory. In later decades, attempts have been made to unify the other forces aswell.In this thesis study, we extend Born-Infeld gravity to unify gravity with nonAbelian forces in a natural way. This, which we call Born-Infeld-Riemann gravity, isaccomplished by devising a gravity theory based on Riemann tensor itself and subsequently generalizing this tensor to naturally involve gauge degrees of freedom. With thismethod, preserving the successes of Born-Infeld gravity, we are able to combine YangMills ?elds (W, Z bosons as well as gluons) with gravity. We perform a phenomenologicaltest of our approach by analyzing cosmic in?ation generated by non-Abelian gauge ?elds