Tüketim kültürü bağlamında Ankara yüksek hızlı tren garı değerlendirmesi
Evaluation of Ankara high speed train station in the context of consumption culture
- Tez No: 570452
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR DİNÇ KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışması, tüketim ve tüketim toplumu kavramları üzerinden demiryolu terminal yapılarının, bir tüketim nesnesi olma, tüketim kültürünün parçası olma ve ikon yapı olma bağlamlarında nasıl bir gerçeklik ifade ettiğini ve demiryolu terminal yapılarının bu kavramlardan nasıl ve ne derece etkilendiğini Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı örneği üzerinden açıklamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, ilgili kavramların tanım ve içeriklerine yönelik literatür çalışılmış, tüketim ve tüketim toplumu kavramının, Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı mekânlarına olan etkileri kuramsal- kavramsal ve mekânsal kriterler olmak üzere iki ana başlıkta irdelenmiştir. Kuramsal- kavramsal kriter ikonik değer olarak, mekânsal kriterler ise ulaşım fonksiyonu, ticari fonksiyon, kültürel fonksiyon ve estetik değerler olarak tanımlanmıştır. İrdelemeler sonucunda, küreselleşmenin tüm dünya üzerinde etkisini artırması ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı yapısının, demiryolu terminal binasının ana fonksiyonu olan ulaşım ağının bağlantı noktası olma ve ağ oluşturma fonksiyonun sönük kaldığı görülmektedir. Tasarıma çağ gereksinimleri ile birlikte katılan ek işlevler, tüketim odaklı olmakta ve demiryolu terminal yapısını bir tüketim mekânına dönüştürmektedir. Yapılan bu çalışma ile ülkemizde yapımları yeni başlayan ve devam eden yüksek hızlı tren garları ve terminal binalarının tasarım ve kullanımlarına yönelik değerlerin belirlenmesine katkı sağlamayı amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concepts of consumption and consumption society and the fact that railway terminal structures represent a reality in the context of being an object of consumption, being a part of consumer culture and icon structure. With Ankara High Speed Train Station is aimed to explain how and how railway terminal structures are affected by consumption and consumption society. In this context, the literature on the definitions and contents of related concepts has been studied, and the effects of the consumption and consumption society concept on Ankara High Speed Train Station locations are examined under two main headings. The theoretical-conceptual criterion is defined as the iconic value, the spatial criteria are defined as transportation function, commercial function, cultural function and aesthetic values. As a result of reviews, it is seen that the structure of Ankara High Speed Train Station, which emerged with the increase of globalization all over the world and the development of technology, is the connection point of the transportation network which is the main function of the railway terminal building at the networking function is dimmed. The additional functions involved in the requirements of the design are consumption-oriented and transform the railway terminal structure into a consumption space. This study aims to contribute to the determination of values for design and usage of high-speed train stations and terminal buildings whose productions start and continue in our country.